31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W Polsce obchodzimy dziś 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia w wielu miastach Polski odbywać się będą uroczystości upamiętniające to szczególne wydarzenie. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wolności, Niepodległości i Solidarności.

Zeszłej nocy przed domem Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie odbyła się manifestacja mająca na celu potępienie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego.

Dziś w całym kraju będą sprawowane Msze Święte w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, wystawy, występy teatralne i koncerty.

Ulicami wielu miast przejdą marsze. Największy wyruszy w Warszawie o godzinie 18.00 sprzed Placu Trzech Krzyży. Manifestacja w stolicy organizowana jest przez Prawo i Sprawiedliwość. Solidaryzuje się z nią wiele osób i organizacji, m. in. Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Nasza Polonia” w Australii.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprasza do udziału w tym wydarzeniu, zwracając uwagę na to, że „Wolność w Polsce jest dzisiaj zagrożona a z solidarnością jest bardzo źle,  niepodległość zaś jest kwestionowana”.

Prof. Krasnodębski apeluje, aby pomimo różnic ideowych zjednoczyć się w dniu 13 grudnia, bo celem wszystkich jest „Polska rzeczywiście podmiotowa, niepodległa”.

Marsz milczenia z zapalonymi pochodniami, z pocztami sztandarowymi „Solidarności” przejdzie ulicami Stalowej Woli do Bazyliki Matki Bożej Królowej Polski.

Na ulice Warszawy w ramach projektu „Warszawa Stanu Wojennego” wyjedzie także bezpłatny zabytkowy autobus IKARUS 280 linii 13XII. Proponowana trasa będzie się częściowo pokrywać z drogą przejazdów kolumn pojazdów milicyjno-wojskowych z 1981 roku, których celem było zastraszenie potencjalnych uczestników protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

W związku z przypomnieniem tragicznych wydarzeń stanu wojennego, upamiętnienia ofiar oraz pobudzenia do refleksji nad całym okresem PRL-u, Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska organizuje akcję pod nazwą: „Młodzi Pamiętają”. W ramach akcji organizowana jest m. in. gra miejska „Stan Niepokoju”.

Pomimo, że minęło tyle lat główni sprawcy zbrodni nie zostali jeszcze osądzeni.

Zdzisław Złotkowski od początku 1981 roku reprezentował Stocznię Remontową w Prezydium MZK. Uczestniczył w strajkach stoczniowych, był internowany i przesłuchiwany w czasie stanu wojennego. Walczył o wolność. Dziś mówi, że nie ubiega się o odszkodowanie od państwa, a pragnie jedynie sprawiedliwości i wolności. Właśnie to będzie dla niego najlepszym zadośćuczynieniem. Wolna Polska jest dla niego najważniejszą sprawą.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Informację  o jego rozpoczęciu nadało Polskie Radio i Telewizja o godzinie 6.00 w przemówieniu Wojciecha Jaruzelskiego.

RIRM/IPN

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl