25. rocznica utworzenia Straży Granicznej

Dziś przypada 25. rocznica utworzenia Straży Granicznej. Z tej okazji w Nowym Sączu odbędą się uroczystości z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. 

W trakcie obchodów minister ma poinformować o przywróceniu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, który został zlikwidowany 31 grudnia 2013 roku.

Podczas uroczystości funkcjonariusze otrzymają także odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak w nagraniu z okazji Święta Straży Granicznej podziękował im za pełnioną służbę.

– Na Straży Granicznej spoczywa trudne zadanie ochrony granic Polski i Unii Europejskiej. To wy zwalczacie przemyt ludzi i towarów oraz inne przestępstwa naruszające naszą suwerenność terytorialną. W dobie terroryzmu stanowicie pierwszą linię chroniącą nas przed niebezpieczeństwami. Wasza praca wykracza też poza granice Polski –  wspieracie naszych sojuszników i pomagacie uszczelniać zewnętrzne granice UE w obliczu rosnącego napływu migrantów. W ten sposób przeciwdziałacie zagrożeniu, jeszcze zanim dosięgnie ono nasz kraj. Pełniliście i pełnicie nadal służbę m.in. w Macedonii, w Grecji i na Węgrzech, a wasze doświadczenie jest niezwykle cenne dla siostrzanych formacji za granicą. Polska straż graniczna jest szanowana za profesjonalizm w całej Europie. Moim obowiązkiem jako ministra spraw wewnętrznych i administracji jest stworzenie warunków, w których będziecie mogli najskuteczniej wykonywać powierzone zadania – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Straż graniczna rozpoczęła swoje funkcjonowanie 16 maja 1991 roku wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Następnie rozporządzeniem MSWiA z 18 lutego 2002 roku ustalono znak graficzny straży granicznej.

RIRM

drukuj