By Józef Łoskoczyński (1857-1928) - http://www.culture.pl/baza-sztuki-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/cyprian-norwid (citing "Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona")File:Józef Łoskoczyński - Cyprian Norwid.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21967503

200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

W piątek mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Ten wielki poeta – obok bł. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego – jest również patronem 2021 roku.

200 lat temu, w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy, urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, rzeźbiarz i malarz. Niedoceniany za życia, po latach wyniesiony do panteonu polskich wieszczów.

– Geniusz Cypriana Kamila Norwida był rozumiany przez grono jego najbliższych przyjaciół, ale było ich niewielu. W ostatnich latach jego życia Cyprian Kamil Norwid zmagał się z postępującą głuchotą, co powodowało, że jego kontakty z ludźmi były ograniczone – powiedziała Małgorzata Sagan, profesor oświaty, polonistka.

Cyprian Kamil Norwid to wielki myśliciel i filozof zakorzeniony w etyce chrześcijańskiej. Z okazji 200. rocznicy jego urodzin w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Norwid widziany dzisiaj”.

Polonistka Kinga Borzęcka opowiedziała o pracy nad tekstami Cypriana Kamila Norwida w jednym z warszawskich liceów.

– Posługuję się interpretacją aktorską albo kiedy nie mogę się powstrzymać, to czytam tekst sama. Chodzi o to, żeby uczniowie usłyszeli kogoś, kto ten tekst już rozumie, dla kogo jest czytelny – wyjaśniła Kinga Borzęcka, polonistka.

Twórczość wybitnego poety została odkryta na początku XX wieku. Artysta przewidział, że zrozumieją ją dopiero następne pokolenia.

Cyprian Kamil Norwid to geniusz słowa. Potrafił w kilku słowach wyrazić najistotniejsze ludzkie problemy egzystencjalne – zaznaczyła polonistka Małgorzata Sagan.

– Chciałabym zwrócić uwagę nie tylko na wiersz „Moja Piosnka II”, który jest takim sztandarowym tekstem wyrażającym miłość do ojczyzny i tęsknotę za nią, ale wiersz „Fatum”, który jest na wskroś chrześcijański i bardzo głęboki. Mówi on o istocie chrześcijaństwa. Jest to bardzo trudny tekst, ale niezwykle ważny – podkreśliła Małgorzata Sagan.

Cyprian Kamil Norwid pisał, że ze wszystkich rzeczy tego świata ostaną się tylko dwie: poezja i dobroć. Twórczość Cypriana Kamila Norwida może być drogowskazem w drodze do nowoczesności. Pokazywał, jak być dumnym Polakiem nie zapominając o swoich korzeniach – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Był wielkim piewcą miłości i także miłości do ojczyzny. W tym trudnym czasie, w którym przyszło mu żyć – kiedy Polski nie było na mapie – on wzywał do nowoczesnego patriotyzmu – wskazał premier RP.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki, odwiedzili w piątek Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. Z okazji 200. rocznicy urodzin artysty, szef rządu złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Cypriana Kamila Norwida w kościele w Dąbrówce na Mazowszu oraz na grobie matki poety.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl