fot. Daniel Gnap/KPRM

Gala wręczenia nagród w konkursach poświęconych życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w gali wręczenia nagród w czterech konkursach poświęconych życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Mijający rok był rokiem tego właśnie poety.

Z okazji Roku Norwidowskiego przygotowano cztery konkursy. Konkurs plastyczny pt. „Pudełko zwane wyobraźnią” zorganizował Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Jedną z kategorii było przygotowanie okolicznościowego medalu z okazji 200. rocznicy urodzin poety. Kolejny konkurs to zorganizował resort edukacji, a był on poświęcony życiu i twórczości Norwida. W ramach konkursu Instytutu De Republica nagrodzono najlepsze publikacje książkowe dot. artysty. Ostatni konkurs, to ten zorganizowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie – tutaj zadaniem było przygotowanie projektu koszulki.

Podczas gali głos zabrał premier. Mateusz Morawiecki mówił, że Cyprian Kamil Norwid był poetą, który podkreślał wartość pracy – zarówno w życiu jednostki, jak i społeczeństwa.

Myślę, że Norwid jest tym, który łączy ponadczasowo twórczość bardzo wielu naszych wspaniałych pisarzy, poetów, wieszczów i jednocześnie zakorzenia ją w naszej współczesności, choć jest oczywiście trudny. Trzeba stawić opór pewnym trudom i niewygodom poznawania jego wspaniałej twórczości. […] Życzę wszystkim Polakom, żebyśmy chcieli przełamywać opory poznawania twórczości Norwida, ponieważ on nas uczy czegoś absolutnie wyjątkowego, czegoś, co i dziś jest aktualne – wskazywał premier RP.

Podczas gali premier wręczył też Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości osobom zasłużonym w promowaniu i szerzeniu idei i dziedzictwa Cypriana Kamila Norwida.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl