2. rocznica śmierci o. Kazimierza Prończuka CSsR

Dwa lata temu, 11 lipca 2015 roku, zmarł o. Kazimierz Prończuk CSsR. Przez wiele lat pracował w Argentynie w prowincji Rositencja. W 1943 roku był świadkiem rzezi ludności polskiej w Kątach, dokonanej przez Ukraińców z UPA.

Kazimierz Prończuk urodził się 17 kwietnia 1932 roku. Pochodził z zamożnej, wielodzietnej rodziny. 31 sierpnia 1943 roku w wyniku mordów, jakich na mieszkańcach Kąt dokonało UPA, stracił matkę oraz kilkoro rodzeństwa. Sam był świadkiem tej zbrodni. Jego ojciec w wyniku przebytych przeżyć zaczął podupadać na zdrowiu i jesienią 1943 roku zmarł w Lubomlu.

Trafił do Chełmna, gdzie przygarnęła go siostra Maria Sacharuk. Niedługo potem znalazł opiekunów w Chełmie w Ochronce Sióstr zakonnych na Górce.

Kazimierz Prończuk po wojnie ukończył seminarium o. redemptorystów w Toruniu, a 2 sierpnia 1951 roku złożył śluby zakonne. Studiował teologię w Tuchowie, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie 6 kwietnia 1958 roku. Następnie pracował w Skarżysku-Kamiennej, Zamościu i Warszawie.

W 1960 roku wyjechał na misję do Argentyny, gdzie pracował w prowincji Rositencja. W 1971 roku przyjechał w odwiedziny do Polski. W kolejnych latach jeszcze kilkukrotnie odwiedzał nasz kraj. Wielokrotnie spotykał się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

Po raz ostatni przybył do Polski w czerwcu 2012 roku.

O.Kazimierz Prończuk zmarł w Argentynie w rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu, 11 lipca 2015 roku. Miał 83 lata.

W Argentynie istnieje Dom Misyjny im. o. Kazimierza Prończuka oraz wiele kaplic, które zbudował ciężką pracą.

Więcej informacji na temat o. Kazimierza Prończuka CSsR można znaleźć [tutaj].

RIRM/rymacze.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl