fot. PAP/Radek Pietruszka

164 osoby dopuszczone do eliminacji XVIII Konkursu Chopinowskiego

164 osoby z 33 krajów zakwalifikowały się do eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Najliczniejszą grupą są pianiści z Chin – 43 osoby. Dane zaprezentował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Z 502 zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs, do udziału w eliminacjach dopuszczono 164 pianistów z 33 krajów. Najwięcej, bo 43 osoby to Chińczycy, 31 osób jest z Japonii, zagra też 18 Polaków oraz 16 pianistów z Korei Południowej.

Polacy zakwalifikowani do eliminacji to: Tymoteusz Bies, Łukasz Byrdy, Aleksandra Dąbek, Mateusz Duda, Katarzyna Gołofit, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Eryk Parchański, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Mateusz Tomica, Jacek Wendler, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński i Maciej Wota. Pełna lista zakwalifikowanych dostępna jest [tutaj].

W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzili: Lech Dudzik, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń i Wojciech Świtała, którzy musieli przesłuchać 250 godzin nagrań na DVD.

Artur Szklener poinformował również, że eliminacje oraz sam konkurs odbędą się w ustalonych wcześniej terminach pomimo panującego koronawirusa. Eliminacje do konkursu odbędą się od 17 do 28 kwietnia.

„Z wicepremierem prof. Glińskim ustaliliśmy, że nie zmieniamy harmonogramu. Okoliczności, które mogłyby nas do tego zmusić, to fakt, że większość uczestników nie dotrze na konkurs, na eliminacje, wtedy przesuwamy eliminacje na wrzesień. Jeśli do tego nie dojdzie, eliminacje się odbędą, możliwe, że bez publiczności. Wszystkie środki ostrożności mamy w zanadrzu przygotowane” – podał Artur Szklener.

Eliminacje potrwają od 17 do 28 kwietnia i odbędą się w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jury eliminacji, w skład którego wchodzi 12 osób, m.in. Ludmil Angelov, Akiko Ebi, Katarzyna Popowa-Zydroń, Philippe Giusiano, wybierze 80 pianistów, którzy wezmą udział w konkursie.

Sam konkurs będzie miał miejsce w październiku. Jego inauguracja odbędzie się 2 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. I etap konkursu – od 3 do 7 października, a II – między 9 a 12 października. Przesłuchania zakwalifikowanych do III etapu potrwają od 14 do 16 października. Finaliści będą występować między 18 a 20, a koncerty laureatów zaplanowano w dniach od 21 do 23 października. Pianistów oceniać będzie 18-osobowe jury, któremu przewodniczyć będzie Katarzyna Popowa-Zydroń. Oprócz niej uczestników oceniać będą m.in. Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Thai Son Dang, Janusz Olejniczak, Adam Harasiewicz.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej wyraził radość, że ta konferencja inauguruje ostatni etap przygotowań do Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się w Polsce w tym roku.

„To jest w zasadzie okazja przede wszystkim do powiedzenia, że to jest dla nas bardzo ważne, dla całej polskiej wspólnoty, ale to jest także ważne dla całego świata, bo Chopin jest ikoną kultury światowej i Polska ma obowiązek w związku z tym (…) Chopina sławić na cały świat i dbać o to, żeby dziedzictwo muzyki Chopina było podtrzymywane, rozwijane i wspierane” – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Dodał, że dzisiejszy dzień „to także moment, kiedy można podziękować wszystkim, dzięki którym Chopin jest w Polsce tak wspaniale doceniany. Dziedzictwo Chopina jest także rozwijane poprzez ten konkurs i poprzez konkurs, który inaugurowaliśmy niedawno – nowy konkurs na instrumentach historycznych”.

Minister kultury przypomniał, że Konkurs Chopinowski powstał z pewnej refleksji na temat rywalizacji sportowych.

„To było odniesienie do funkcjonowania kultury masowej. Jerzy Żurawlew wpadł na pomysł, aby wprowadzić Chopina do rozwijającej się wówczas kultury masowej, poprzez rywalizację taką, jaką podejmują sportowcy” – opowiadał wicepremier.

„Ponieważ wszystkie bilety na przesłuchania konkursowe sprzedano w trzy godziny, aby zapewnić publiczności kontakt z muzyką Chopina, wykonywaną podczas konkursu będą zorganizowane tzw. strefy melomana, słuchacza. Będzie w nich można oglądać konkursowe zmagania na dużym ekranie, z dźwiękiem najwyższej jakości” – powiedział prowadzący konferencję Aleksander Laskowski, rzecznik konkursu.

Takie strefy powstaną w kraju, ale też za granicą. Barbara Schabowska, p.o. dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, który jest pomysłodawcą i organizatorem tej inicjatywy, powiedziała, że „w ośmiu miastach: Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Budapeszcie, Moskwie, Jerozolimie, Seulu i w Tokio w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach – w salach koncertowych i kinowych – miłośnicy muzyki Chopina będą mogli śledzić występy i kibicować artystom”.

Według dyr. IAM strefy będą działały w trybie ciągłym lub w wybranych godzinach, w zależności od pory transmisji koncertów w danej strefie czasowej.

Przesłuchania będzie można śledzić również przez internet na stronie konkursu www.chopin2020.pl oraz na kanale konkursu na YouTube. Powstanie również aplikacja mobilna Chopin Competition i druga – przeznaczona na smart TV.

„XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski to przede wszystkim kwestia nowych mediów. Media te spowodowały, że konkurs jest jedynym wydarzeniem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, które choć poświęcone jest sztuce wysokiej, to zasięgiem swoim i powszechnym zainteresowaniem dorównuje wydarzeniom kultury masowej. Dzięki firmie Google dowiedzieliśmy się, że w momencie ogłoszenia wyników Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku poszukiwanie w Azji hasła +Chopin+ przebiło liczbą hasło +shopping+. To niezwykle ważny sygnał, z jaką wartością mamy do czynienia w dobie ekspansji mediów społecznościowych” – mówił Artur Szklener.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl