
15 sierpnia rusza Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”
Już 15 sierpnia odbędzie się kolejna – dziewiąta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Prezydent Andrzej Duda objął wydarzenie patronatem honorowym.
W tegorocznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” weźmie udział ponad 290 miast w całym kraju.
– Ponad 65 tys. uczestników symbolicznie pobiegnie na szlak wilczy, żeby przypomnieć historię o bohaterach niezłomnych – przekazała Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, organizator Biegu „Tropem Wilczym”.
Koniec II wojny światowej nie oznaczał dla nich końca walki o niepodległą Polskę. Za walkę z komunistami zapłacili najwyższą cenę. Wielu z nich zostało skazanych na śmierć, później na wieloletnie zapomnienie. Wydarzenie ma przypominać, kim byli i o co walczyli. Andrzej Kończykowski tak wspominał swojego ojca, Henryka Kończykowskiego, żołnierza niezłomnego.
– Kiedyś dostał pytanie od jednego z młodych ludzi, jakie ma przesłanie dla młodzieży. Właściwie użył jednego słowa: „Pamiętajcie!” – opowiadał Andrzej Kończykowski.
Prezydent Andrzej Duda objął wydarzenie patronatem honorowym. Do uczestników biegu wystosował list, który odczytał Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
– Bardzo cieszę się, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd – czytał Wojciech Kolarski.
W tym roku bieg dedykowany jest służbie zdrowia.
– Służba zdrowia w dobie pandemii bardzo aktywnie angażowała się, żeby ratować zdrowie i życie – podkreślała Lilia Luboniewicz.
Przy okazji biegu prowadzona będzie zbiórka krwi – przekazali organizatorzy.
– Jest to moment, kiedy po raz kolejny chcielibyśmy zaapelować i powiedzieć do każdego z Państwa, do każdego z odbiorców, że każdy z nas może przyłączyć się do tego dobrego czynu – akcentowała Barbara Konarska, rzecznik prasowy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
Każdy z uczestników biegu „Tropem Wilczym” będzie miał do wyboru jedną z trzech tras. Pierwsza wynosi 10 kilometrów, druga – 5, a trzecia 1963 metry. W tym roku zginął Józef Franczak, ostatni żołnierz antykomunistycznego podziemia.
TV Trwam News