fot. PAP/EPA

D. Trump skrytykowany przez premier May za upublicznianie chuligańskich zachowań islamistów

Brytyjska premier Theresa May krytykuje Donalda Trumpa za to, że na Twitterze upublicznił filmy przestawiające chuligańskie zachowania muzułmanów. Na jednym z nich niszczona jest figura Matki Bożej, a na innym kopany jest chłopiec chodzący o kulach. Proszę bardziej skupić się na terrorystach, a nie na mnie – odpowiada Theresie May prezydent USA.

Prezydent Donald Trump zamieścił na Twitterze trzy filmy udostępnione przez Jaydę Fransen. Jest ona wiceszefową ugrupowania Britain First. Filmy przedstawiają antyspołeczne zachowania muzułmanów wobec osób niebędących tej samej wiary co oni. Jeden film przedstawiał rozbicie figury Matki Boskiej przez muzułmanina, inny pokazywał bitego i kopanego holenderskiego chłopca chodzącego o kulach, a na trzecim można było zobaczyć osoby zrzucające nastolatka z dachu. Do sprawy nawiązała brytyjska premier podczas wizyty w Jordanii.

– To, że współpracujemy z USA, nie znaczy, że boimy się powiedzieć, gdy uważamy, że Stany Zjednoczone postąpiły niewłaściwie. Udostepnienie filmów od Britain First było złą rzeczą – powiedziała Theresa May.

Theresa May skrytykowała także Britain First, mówiąc, że stara się ona „podzielić brytyjskie społeczeństwo poprzez używanie nienawistnych narracji, które szerzą kłamstwa i podsycają napięcia”. Prezydent USA Donald Trump odpowiedział premier Wielkiej Brytanii Theresie May na Twitterze.

 „Thereso May, nie skupiaj się na mnie, skup się na destrukcyjnym, radykalnym islamskim terroryzmie, który panoszy się w Wielkiej Brytanii. My radzimy sobie dobrze!” – napisał Donald Trump.

– Poprawność polityczna bardzo często w Europie powoduje, że politycy wypowiadają bardzo łagodnie różne swoje opinie. W tym wypadku wydaje się, że to jest taka poprawność polityczna – nie ruszajmy, nie mówmy wprost, nie nazywajmy wprost, że to jest jakaś brutalność islamistów, tylko to jakoś naokoło opiszmy – komentuje sprawę dr Piotr Gawryszczak.

Tymczasem – jak wskazuje mieszkający w Wielkiej Brytanii profesor Grzegorz Rdzanek – tamtejsi muzułmanie należą do najbardziej radykalnych w Europie.

– W ogromnym stopniu imamowie, czyli przywódcy religijni islamu, którzy kierują wspólnotami islamskimi Wielkiej Brytanii, są ludźmi dość wrogo nastawionymi wobec Wielkiej Brytanii, wobec rdzennych Brytyjczyków, wobec świata Zachodu, wobec katolicyzmu, protestantyzmu – podkreśla prof. Grzegorz Rdzanek.

 Politolog wskazuje, że w Wielkiej Brytanii jest już 1800 meczetów. Według danych zarówno o charakterze naukowym, jak i danych brytyjskiej policji, duża część tych meczetów jest siedliskiem postaw skrajnych. Imamowie namawiają do ataków terrorystycznych, które na Wyspach stały się rzeczywistością.

TV Trwam News/RIRM

drukuj