Autorstwa Jan Matejko - http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=31479, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53474881

14 kwietnia obchodzić będziemy Święto Chrztu Polski

14 kwietnia po raz czwarty w naszym kraju obchodzone będzie Święto Chrztu Polski. Do włączenia się w obchody zapraszają m.in. Akcja Katolicka oraz Fundacja „Słowo”. Inicjatorzy zachęcają także do wywieszenia flagi państwowej.

22 lutego 2019 roku Sejm przyjął projekt ustanawiający Święto Chrztu Polski. W założeniu jego celem jest upamiętnienie wydarzenia z 14 kwietnia 966 roku, mającego kluczowe znaczenie dla rozwoju Ojczyzny. W dniu Święta organizowana jest także akcja „Wywieś flagę”, która ma podkreślić jego wagę i pokazać ścisły związek chrześcijańskiego fundamentu oraz polskiej państwowości.

Jak zaznaczają inicjatorzy wydarzenia – Akcja Katolicka oraz Fundacja „Słowo” – dzień ten „staje się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu”.

„Na podstawie badań historycznych data ta (14 kwietnia 966 r.) jest uznana jako dzień narodzin państwa polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I Chrztu świętego. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, gdyż rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości” – wskazują organizacje w komunikacie prasowym.

Od Chrztu Polski minęło 1056 lat. Mimo to w naszym kraju dopiero po raz czwarty obchodzone będzie Święto upamiętniające wydarzenie. Akcja Katolicka oraz Fundacja „Słowo” apelują więc o rozpropagowanie wciąż mało popularnego wśród społeczeństwa dnia.

„Zwracamy się z gorącą prośbą o rozpropagowanie Święta, zachęcenie Polaków w swoich środowiskach do wywieszenia flag, a także podjęcia innych inicjatyw, m.in. apeli, konkursów, wykładów i konferencji” – zachęcają inicjatorzy akcji.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl