Zgromadzenie Narodowe na 1050. rocznicę chrztu Polski

15 kwietnia w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i powstania państwa polskiego zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Na uroczystości przybędzie blisko 1200 gości z Polski i z zagranicy.

W uroczystym posiedzeniu wezmą także udział: prezydent, rząd, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Będzie to wielkie wydarzenie, podczas którego prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie – zapowiada marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– W tym orędziu na pewno będzie mówił o naszej wspólnocie. O wspólnocie naszej historii, o naszej narodowej wspólnocie, o tym, jak należy tę wspólnotę budować, i o tym, jakie zadanie przed nami, politykami i przed Kościołem w budowaniu wspólnoty narodowej. I o tym pan prezydent  mówił już podczas swojego orędzia po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta. Będzie mówił o tym, jak jesteśmy związani spoiwem. To, że Kościół, że nasza historia są spoiwem budowania wspólnoty obywatelskiej – powiedział marszałek.

Nie można zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie – wskazuje ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

– Obchodzić jubileusz chrztu Polski, to znaczy być świadomym swojej tożsamości chrześcijańskiej, świadczyć własnym życiem o Chrystusie. Takie odważne świadectwo w niełatwych czasach PRL-u złożyli katolicy w 1966 roku, w czasie obchodów milenijnych. Pomogła w tym 9-letnia wielka nowenna, czyli program duszpasterski opracowany przez sługę Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wysławianie Boga i dziękowanie mu za chrzest Polski rodzi zarazem pytanie o przyszłość. Jaka będzie przyszła Polska? Jaki będzie Kościół w naszej ojczyźnie za rok, za dziesięciolecia? Tego nie wiemy. Pozostaje w nas jednak pewność nadziei, która jest zawarta w znaku Chrystusowego Krzyża – w Znaku Miłości – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Po obradach uczestnicy będą mogli wysłuchać prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl” skomponowanego na tę okazję.

Z okazji rocznicy chrztu Polski i początków Państwa, Wydawnictwo Sejmowe wyda publikację okolicznościową „Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków (966-2016)”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl