fot. https://twitter.com/kultura_gov_pl

W MKiDN otwarto salę konferencyjną im. Tomasza Merty

Niech sala konferencyjna nosząca imię Tomasza Merty będzie miejscem efektywnych spotkań – napisał do uczestników piątkowej uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego premier Mateusz Morawiecki. „Spotkań, którym towarzyszy duch roztropnej troski o wspólne dziedzictwo” – podkreślił.

W piątek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się uroczystość nadania sali konferencyjnej imienia Tomasza Merty – historyka myśli politycznej, podsekretarza stanu w MKiDN i generalnego konserwatora zabytków (2005–2010), który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

„Katastrofa Smoleńska zraniła naszą Ojczyznę, odbierając jej ludzi wybitnych i niezwykle potrzebnych. Śp. Tomasz Merta jest jedną z tych nieodżałowanych postaci” – przypomniał Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

„Był on przedstawicielem pokolenia, które bezpośrednio doświadczyło gwałtownego przyspieszenia historii. Karnawał »Solidarności«, stan wojenny, a następnie demokratyczny i wolnorynkowy przełom wywarły ogromny wpływ na jego intelektualne zainteresowania eseistykę oraz działalność publiczną. Wszyscy, którzy mieli zaszczyt go znać, podkreślają, że uosabiał wysoki etos służby publicznej – określano go mianem państwowca – jak również etos polskiej inteligencji w jej najlepszym wydaniu – imponujący szerokością horyzontów, a zarazem koncentrujący się na budowie instytucji państwa” – napisał premier.

„Jego niezachwiana postawa inspirowała do pracy na rzecz dobra wspólnego osoby z różnorodnych środowisk. Jego pełne pasji oddanie Rzeczypospolitej zbliżało i otwierało ludzi, tworząc więzy braterstwa ponad podziałami” – podkreślił.

„Niech sala konferencyjna nosząca imię Tomasza Merty będzie miejscem efektywnych spotkań osób reprezentujących wielość przekonań ideowych, instytucji i zawodów. Spotkań, którym towarzyszy ten sam duch, który nie opuszczał śp. Tomasza Merty – duch roztropnej troski o wspólne dziedzictwo oraz życzliwego podejścia do każdego człowieka” – zaapelował premier.

„Niech republikański patriotyzm, który przenikał każdy aspekt Jego działalności, będzie ważnym punktem odniesienia dla wszystkich, którym dobro Rzeczypospolitej leży na sercu. I przyczynia się zarówno do budowy silniejszego państwa, jak też wzmacniania kultury polskiej, której Tomasz Merta był wybitnym przedstawicielem” – podsumował Mateusz Morawiecki.

Tomasz Merta (1965–2010) od 2005 r. do 2010 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i generalnym konserwatorem zabytków. Jako wiceminister kultury zainicjował i zrealizował wiele przedsięwzięć o dużym znaczeniu dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1939–1989. Był współinicjatorem powołania projektu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” i programu „Patriotyzm jutra”. Przeprowadził akcję mającą na celu zmianę oficjalnej nazwy obozu koncentracyjnego Auschwitz i dopisania w dokumentach UNESCO słów „niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny”. Zaangażowany był w tworzenie wielu instytucji, m.in. Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej. Był wieloletnim członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i współtwórcą koncepcji Muzeum Historii Polski.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl