fot. PAP/Valdemar Doveiko

1000 osób uczestniczyło w X Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie

Około 1000 osób wzięło udział w niedzielę w X Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym w wileńskim parku Zakret. Uczestnicy, głównie młodzież szkolna, ale też litewscy żołnierze oraz osoby niezrzeszone rywalizowali na dystansach 1963 metrów, 5 i 10,5 kilometrów oraz półmaratonu.

Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł, podkreślił, zachęcając do udziału w jubileuszowej edycji biegu „Tropem Wilczym”, że w ten sposób „chcemy zachować pamięć i oddać część Żołnierzom Wyklętym”.

„To nasze zobowiązanie wobec tych bohaterskich żołnierzy, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni, lecz trwali w oporze przeciwko nowej komunistycznej okupacji sowieckiej. Tysiące Polaków i Litwinów, pozostając wiernym swoim ideałom, kontynuowało walkę z bronią w ręku o niepodległość swoich Ojczyzn” – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Dyplomata podkreślił, że „dzisiaj, gdy przed barbarzyńską agresją rosyjską, swej niepodległości i wolności musi niezłomnie bronić Ukraina, pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wartościach, które im przyświecały, staje się jeszcze bardziej aktualna”.

Rajmund Klonowski, redaktor dziennika „Kurier Wileński” i współinicjator przed 10 laty wileńskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, powiedział, że jest zadowolony, iż „wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń wileńskich”.

„Rośnie zainteresowanie samym biegiem – w pierwszym biegu udział wzięło 50 osób, a dzisiaj 1000 – ale też popularyzuje się działalność i walka antykomunistycznego podziemia Polaków i Litwinów” – uważa Rajmund Klonowski.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Oddzielną kartą zapisała się 5. Wileńska Brygada AK, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji „Ostra Brama”, pokonała kilkaset kilometrów i walczyła ma terenie Polski. Wśród nich był m.in. legendarny major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, a także sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka”.

Zorganizowana wojna partyzancka wśród Litwinów, nazywana na Litwie „wojną po wojnie”, rozpoczęła się w lipcu 1944 roku po zajęciu kraju przez wojska sowieckie i zakończyła się wiosną 1953 roku. Szacuje się, że w litewskim podziemiu antykomunistycznym walczyło ok. 50 tys. ludzi.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl