By Nieznany - Aleksander Kamiński (Juliusz Górecki) (1956) Kamienie na Szaniec, Stalinogród: Wydawnictwo "Śląsk"Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 66 no ISBNTomasz Strzembosz (1978) Akcje Zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944, Warszawa: Państwowy Instytut WydawniczyStanisław Broniewski (1972) Akcja pod Arsenalem, Warszawa: Ksiązka i Wiedza, ss. 65Eugeniusz Duraczyński (1974) Wojna i Okupacja Wrzesień 1939 - Kwiecień 1943, Warszawa: Wiedza Powszechna no ISBN"Szare Szeregi - harcerze 1939-1945", Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1988, ISBN 83-01-06821-, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1199808

100. rocznica urodzin Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” – legendarnego bohatera Szarych Szeregów. Dr J. Wiśniewski: Jego działania to przykład pokolenia Kolumbów, którzy chcieli walczyć o wolną Polskę

Jego działania to przykład pokolenia Kolumbów, którzy chcieli walczyć o wolną Polskę. Dlatego, że po pierwsze, tak ich wychowano, a po drugie, takie reprezentowali wartości: ojczyzna na pierwszym miejscu – mówił o Tadeuszu Zawadzkim, podczas programu „Poczet wielkich Polaków” w TV Trwam, dr Jan Wiśniewski, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

24 stycznia urodził się Tadeusz Zawadzki, jeden z głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Był harcmistrzem,  podporucznikiem Armii Krajowej i komendantem Grup Szturmowych na terenie Warszawy. Tadeusz Zawadzki to także jeden z najwybitniejszych wykonawców akcji „Małego Sabotażu”.

– W latach 1931-1939 chodził do Gimnazjum im. Stefana Batorego. Oprócz tego był drużynowym 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia” powiedział dr Krystian Chołaszczyński, wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Tadeusz Zawadzki zdał maturę tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jego największą pasją było harcerstwo.

– Pochodził z wybitnej i bardzo patriotycznej rodziny. Jego ojciec był bardzo znanym profesorem, chemikiem. Mama była znaną nauczycielką. Tak naprawdę te inspiracje z domu rodzinnego stały się podstawą jego postawy życiowej ocenił dr Jan Wiśniewski, wykładowca akademicki.

W czasach szkolnych Tadeusz Zawadzki poznał Aleksego Dawidowskiego „Alka” i Jana Bytnara „Rudego”, którzy później stali się  jego kolegami z konspiracji od 1939 roku.

– Prowadzone przez niego działania konspiracyjne zyskały bardzo duże uznanie wśród jego przełożonych, ale również podwładnych. Trzeba pamiętać, że stał się wzorem bohatera książki „Kamienie na szaniec” przypomniał Jan Wiśniewski z WSKSiM.

„Zośka” był bardzo zaangażowany w walkę o niepodległość Polski. Jedną z jego zasług było namalowanie rekordowej liczby kotwic – Znaku Polski Walczącej. Za tą działalność otrzymał pseudonim „Kotwicki”.

– 15 sierpnia 1942 roku uzyskał stopień podharcmistrza i pseudonim „Kajman”. Natomiast w listopadzie tego samego roku objął dowodzenie Hufcem Centrum Grup Szturmowych w ramach Szarych Szeregów i otrzymał sławny pseudonim „Zośka” poinformował dr Krystian Chołaszczyński.

Młody podharcmistrz uczestniczył w wielu akcjach bojowych i dywersyjnych przy Armii Krajowej. Ryzykował życiem m.in. podczas wysadzenia niemieckiego pociągu wojskowego pod Kraśnikiem. Kolejną słynną akcją, w której brał udział była „akcja pod Arsenałem” o kryptonimie „Meksyk II”. Podczas tych działań uwolniono wielu więźniów, w tym przyjaciela „Zośki” Jana Bytnara.

Zasłużony podharcmistrz poległ podczas jednej z akcji przeciwko Niemcom. Podczas akcji „Taśma”, został postrzelony i zmarł.

– Zginął podczas ataku na strażnice graniczną w Sieczycach koło Wyszkowa. Za tą akcję otrzymał Order Virtuti Militari V klasy oraz dwa razy Krzyż Walecznychpowiedział dr Krystian Chołaszczyński.

Akcja, w której zginął Tadeusz Zawadzki, zakończyła się sukcesem, a jego zaangażowanie i poświęcenie na rzecz Polski do dziś budzi ogromny szacunek i podziw.

– Pseudonim „Zośka” został użyty w kompanii harcerskiej w Powstaniu Warszawskim poinformował prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Jego działania to przykład pokolenia Kolumbów, którzy chcieli walczyć o wolną Polskę. Dlatego, że po pierwsze, tak ich wychowano, a po drugie, takie reprezentowali wartości: ojczyzna na pierwszym miejscu podsumował dr Jan Wiśniewski.

https://twitter.com/NieZapomnijONas/status/1353270718801317888

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl