fot. PAP/EPA

10. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

„Jan Paweł II jest błogosławiony” – te słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas beatyfikacji polskiego Papieża wywołały entuzjazm setek tysięcy osób z całego świata uczestniczących we Mszy św. na placu Świętego Piotra. W sobotę mija 10. rocznica tego wydarzenia.

Beatyfikacja Jana Pawła II była jednym z największych wydarzeń w historii Kościoła, podobnie jak jego uroczystości pogrzebowe w 2005 roku.

Szacuje się, że na Mszę św. beatyfikacyjną przybyło ponad milion osób ze wszystkich kontynentów; wśród nich około 300 tysięcy Polaków. Ci, którzy nie zmieścili się na placu przed bazyliką w Watykanie, obserwowali uroczystości w innych punktach Rzymu.

Benedykt XVI, który przewodniczył Mszy św., powiedział w homilii 1 maja 2011 roku, że „sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat; łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu”.

„Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu. Jan Paweł II jest błogosławiony” – powiedział Ojciec Święty.

Benedykt XVI mówił, że Karol Wojtyła zasiadł na Stolicy Piotrowej „przynosząc ze sobą głęboką refleksję nad konfrontacją pomiędzy marksizmem i chrześcijaństwem, skupioną na człowieku”.

„Jego przesłanie brzmiało: człowiek jest drogą Kościoła, a Chrystus jest drogą człowieka” – wskazywał papież Benedykt XVI.

Wyraził przekonanie, że jego poprzednik „na nowo ukierunkował chrześcijaństwo ku Bożej przyszłości, wykraczającej poza historię, lecz również w niej zakorzenionej”.

„Ten ładunek nadziei, który w pewien sposób został zawłaszczony przez marksizm oraz ideologię postępu, słusznie oddał on chrześcijaństwu” – zauważył.

Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II miesiąc po jego śmierci, uchylając tym samym wymóg 5-letniego okresu oczekiwania. Proces kanoniczny trwał rekordowo krótko.

Po beatyfikacji grób Papieża został przeniesiony z Grot Watykańskich do bazyliki Świętego Piotra; do kaplicy św. Sebastiana, w pobliżu Piety Michała Anioła.

Trzy lata po beatyfikacji, 27 kwietnia 2014 roku, Jan Paweł II został ogłoszony świętym przez Franciszka, w obecności emerytowanego papieża Benedykta XVI.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl