fot. PAP/archiwum

1 lipca zostaną udostępnione turystom tunele pod zamkiem w Oświęcimiu 

Tunele we wzgórzu pod zamkiem w Oświęcimiu od 1 lipca będą dostępne dla zwiedzających – poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Umieszczona w nich ekspozycja przybliża czas I wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Od 1 lipca zostaną udostępnione do zwiedzania tunele zamkowe oraz Muzeum Ratusz. Wcześniej, bo już od 15 czerwca, będzie można zobaczyć Muzeum Zamek oraz wieżę zamkową, jednak w ograniczonym zakresie i formie z uwagi na epidemię” – powiedziała Katarzyna Kwiecień.

Możliwość zwiedzania tuneli pod zamkiem to najnowsza propozycja samorządu Oświęcimia. O jej realizacji już trzy lata temu wspominał prezydent miasta Janusz Chwierut. Prace przy adaptacji tuneli dla potrzeb wystawienniczych rozpoczęły się na początku ub.r. Później zamontowana została ekspozycja. Prace zakończyły się w kwietniu br., ale z uwagi na epidemię tunele były niedostępne.

Obecnie, gdy nastąpiło luzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem, można – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – udostępnić nową atrakcję zwiedzającym.

„Wejście do tuneli będzie się odbywało w małych grupach, 3-5 osobowych. W przypadku rodzin mogą one być większe. Zwiedzanie zajmie ok. 1,5 godz. Zaczyna się na zamku projekcją filmu, przedstawiającego oświęcimską rodzinę, której członkowie biorą aktywny udział w toczących się konfliktach zbrojnych związanych z historią Polski. Po obejrzeniu zwiedzający zejdą do tuneli, gdzie m.in. będą mogli rozwiązywać zagadki” – wskazała Katarzyna Kwiecień.

Rzecznik magistratu podkreśliła, że tunele pod zamkiem to nieznana szerzej część historii Oświęcimia. Starszy, wykonany przez zaborców austriackich na przełomie XVIII i XIX w., przebiega z wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza zamkowego. Przekrój ma kształt eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.

Dyrektor komunalnego Muzeum Zamek Wioletta Oleś poinformowała, że w tunelach przygotowano interaktywną trasę historyczną, która przeniesie zwiedzających w czasy I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Historia została zaprezentowana przy 20 multimedialnych stanowiskach.

„Każdy zwiedzający weźmie udział w +Grze o Niepodległość+, bo tak nazwaliśmy trasę. Jest tu więc informacja o tym, jak przebiegał front i jak Polska odzyskała niepodległość. Mamy elementy związane z historią ziemi oświęcimskiej. Zwiedzający zobaczą, jak wyposażony był legionista, jak robiono zwiad nad Oświęcimiem, a także, w jaki sposób docierano do twierdzy w Przemyślu” – podała Wioletta Oleś.

Udostępnienie podziemi to część projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony rzeki Soły. Zabezpieczono m.in. mur oporowy zakładając kotwy gruntowe na skarpie wzgórza, ułożono siatkę wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowano konstrukcję oporową w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.

Całość prac związanych z zabezpieczeniem wzgórza i udostępnieniem tuneli zamknęło się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.

Oświęcimski zamek należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d’Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi XIII-w. wieża obronna.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl