fot. twitter.com/EpiskopatNews

Zmarł ks. kard. Marian Jaworski. Duchowny był przyjacielem św. Jana Pawła II

Wczoraj w wieku 94 lat zmarł ks. kard. Marian Jaworski, arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej. Duchowni wspominają jego służbę jako pełne pokory i pobożności świadectwo wiary.

 

Ks. kard. Marian Jaworski był związany z trzema miastami: Lwowem, gdzie się urodził, Kalwarią Zebrzydowską, bo tutaj przyjął święcenia kapłańskie oraz Krakowem, gdzie rozpoczął studia i pozostał do końca życia.

– To postać niezwykła. Postać związana ze Lwowem, przypominająca naszą historię, także naszych Kresów Wschodnich. Człowiek ogromnie zasłużony – wspominał ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Ks. kardynał przyczynił się do odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich. Był także wybitnym naukowcem.

– Człowiek wielkiej kultury i pobożności. Cieszył się ogromnym autorytetem i szacunkiem ze strony św. Jana Pawła II. Był przez jakiś czas nawet jego spowiednikiem – to świadczy o jego wybitnej duchowości i wrażliwości ducha, której mogli doświadczać wszyscy, którzy mieli łaskę spotkać się z nim osobiście – mówił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski [więcej].

Ksiądz kardynał Marian Jaworski był przyjacielem św. Jana Pawła II. Połączyła ich wspólna miłość do nauki i Kościoła. Ksiądz kardynał był pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. W tym roku obchodził 70. rocznicę swoich święceń kapłańskich

– Hasłem posługi biskupiej ks. kard. Mariana Jaworskiego stały się słowa św. Pawła Apostoła: Mihi vivere Christus est – „Dla mnie życiem jest Chrystus” (Flp 1, 21). To był sekret jego życia, jego miłości i służby – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz [więcej].

Ostatnie dni swojego życia ks. kard. Marian Jaworski spędził w szpitalu. Zmarł w wieku 94 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl