fot. pixabay.com

W Tatrach przybywa śniegu

W Tatrach jest coraz więcej śniegu, jednak nie jest go wystarczająco dużo do uprawiania turystyki narciarskiej, czyli popularnego skituringu, w partiach szczytowych. Na nartach można za to poruszać się po szlakach do wysokości schronisk – informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

„Narciarstwo skiturowe jest już dopuszczone pod warunkiem występowania pokrywy śniegowej zabezpieczającej roślinność i glebę. Niestety powyżej schronisk warunki nie są najlepsze. Śnieg miejscami jest wywiany, wystają kamienie. Odradzamy zatem wyjścia narciarskie w teren wysokogórski” – powiedziała Paulina Kołodziejska z TPN.

Na Kasprowym Wierchu w piątek rano leżało 30 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazywały 11 st. mrozu. W Zakopanem leży 16 cm śniegu.

W Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, szlaki turystyczne pokryte są śniegiem, a w wielu miejscach jest ślisko. Powyżej górnej granicy lasu, przebieg niektórych szlaków może być niewidoczny, ponieważ są one nieprzetarte. Wybierając się na wysokogórskie szlaki niezbędne jest posiadanie i umiejętności posługiwania się zimowym sprzętem turystycznym jak raki, czekan i lawinowe ABC.

Władze TPN apelują o niewchodzenie na tafle tatrzańskich jezior, w tym Morskiego Oka, ponieważ lód jest jeszcze w wielu miejscach cienki i może się załamać.

PAP

drukuj