fot. twitter.com

IMGW ostrzega: na wschodzie kraju deszcz i mgła; w Tatrach silne opady śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w poniedziałek rano przed gęstą mgłą w północno-wschodniej Polsce ostrzega, a w południowo-wschodniej przed intensywnym deszczem. W powiecie tatrzańskim w nocy obowiązywać będzie drugi stopień zagrożenia z uwagi na silne opady śniegu.

Alerty pierwszego stopnia (najniższego w trzystopniowej skali) przed gęstą mgłą wydano dla województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz dla północnych powiatów Mazowsza. Ostrzeżenia są ważne do godzin popołudniowych.

Od rana do wtorku intensywnych opadów deszczu spodziewać się mogą mieszkańcy niektórych powiatów Mazowieckiego, Lubelskiego, Świętokrzyskiego, Śląska, Podkarpacia i Małopolski. W części dwóch ostatnich województw alerty ostrzegawcze mają drugi stopień, na pozostałym obszarze pierwszy.

IMGW wydał także ostrzeżenia drugiego stopnia dla powiatu tatrzańskiego, gdzie od nocy w poniedziałek do wigilijnego poranka ma intensywnie padać śnieg. Synoptycy spodziewają się, że pokrywa śnieżna wzrośnie od 25 cm do 35 cm.

Śnieg na Podhalu spadł w nocy z niedzieli na poniedziałek. IMGW rano na Twitterze opublikowało zdjęcia Zakopanego oprószonego śniegiem.

„Spragnionych śniegu zapraszamy w góry, ale pamiętajmy, że warunki w górach będą trudne” – podkreślił Instytut. W zimowej stolicy Polski leży około 15 cm białego puchu.

W Zakopanem śnieg pada przy temperaturze na plusie, natomiast na stacji górskiej na Kasprowym Wierchu – jak wskazało IMGW – przy 5,1 stopniach Celsjusza na minusie.

Jeszcze w sobotę termometry w Zakopanem wskazywały 13 stopni, a w niedzielę temperatura spadła do 6 stopni. W tym tygodniu pod Tatrami zapowiadane są dalsze, intensywne opady śniegu i temperatura od minus 4 do plus 1 stopnia Celsjusza.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl