PAP/Roman Zawistowski

W Łodzi odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. bp. Adama Lepy

W piątek wieczorem w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. bp. Adama Lepy, biskupa pomocniczego seniora archidiecezji łódzkiej. „Biskup Adam był człowiekiem wielkiego serca, na wskroś dobrym” – podkreślił metropolita łódzki, ks. abp Grzegorz Ryś. Duchowny zostanie pochowany w sobotę.

Uroczystości pogrzebowe śp. księdza biskupa Adama Lepy rozpoczęła piątkowa Msza św. żałobna, której przewodniczył ks. abp senior Władysław Ziółek.

„Ks. biskup Adam widział Jezusa jako serce. Za każdym razem, kiedy go odwiedzałem – a starałem się to robić często – prowadził mnie do kaplicy i ile razy weszliśmy do kaplicy, natychmiast pokazywał mi figurę Serca Jezusowego. (…) Mówił tak: >>Przed tą statuą modliła się nasza mama i w tym kościele, przed tą statuą, otrzymałem kapłaństwo<<” – opowiadał metropolita łódzki.

Ks. abp Grzegorz Ryś wskazał, że na wystawionej w bazylice trumnie zmarłego położono białą, a nie fioletową stułę. Jak wyjaśnił, ks. bp Adam Lepa, odprawiając Mszę św. w ostatnich latach, zawsze ubierał tę stułę, bo jest w niej wyobrażenie serca Bożego.

„Ks. biskup Adam był człowiekiem wielkiego serca. Nie wiem, jakie pierwsze słowo przychodzi wam na myśl, kiedy wypowiadacie imię ks. biskupa Adama, ale mnie pierwszym słowem, jakie przychodzi na myśl, jest dobroć. On był człowiek na wskroś dobrym. Niejednokrotnie księża mówili mi, że w łódzkim prezbiterium nie znajdzie się duchownego, który miałby żal do ks. biskupa. On nigdy nikomu nie zaszkodził” – podkreślił hierarcha.

W odczytanym przez metropolitę testamencie ks. bp. Adama Lepy wyraził on Jezusowi Chrystusowi głęboką wdzięczność za łaskę kapłaństwa.

„Dzięki Bożej pomocy dochowałem wierności powołaniu. Było ono zawsze dla mnie źródłem wielkiej radości, napawało twórczym optymizmem w pracy, w posłudze duszpasterskiej, biskupiej, a także wobec spotykanych ludzi” – napisał.

Dodał, że z domu rodzinnego wyniósł naturalną życzliwość w stosunku do każdego człowieka, niezależnie od jego poglądów, zapatrywań i żywionych uczuć.

„Tu właśnie dopatruję się głównej inspiracji w formułowaniu mojej dewizy biskupiej: >>W miłości i cierpliwości<<” – zaznaczył.

W liście od sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, ks. kard. Pietro Parolina, podkreślono, że papież Franciszek przesyła rodzinie zmarłego i wszystkim wiernym łódzkiego Kościoła wyrazy ojcowskiej bliskości.

„Biskup Rzymu wyraża przekonanie, że do domu Ojca po wieczną nagrodę odszedł pasterz, który gorliwie pełnił swoją posługę w duchu biskupiego zawołania: >>In caritate et patientia<< (W miłości i cierpliwości). Wraz z uczestnikami liturgii pogrzebowej Ojciec Święty dziękuje Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią śp. ks. biskupa Adama. Jest wdzięczny za jego modlitwy, dobroć, pracę w Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu, Europejskim Komitecie Biskupów ds. Mediów i Synodzie Biskupów dla Europy, za posługę dydaktyczną, informacyjną na rzecz kandydatów do kapłaństwa” – przekazano w liście.

Druga część ostatniego pożegnania ks. bp. seniora odbędzie się w sobotę. O godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa, której będzie przewodniczył jałmużnik papieski, ks. kard. Konrad Krajewski. Następnie, zgodnie z wolą zmarłego, jego ciało spocznie w grobie rodzinnym na łódzkim cmentarzu pod wezwaniem św. Wojciecha.

Ks. biskup Adam Lepa przez całe życie był związany z Łodzią. W tym mieście urodził się 17 marca 1939 r., ukończył studia teologiczne w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym i tu w 1962 r. otrzymał święcenia prezbiteratu.

Pełnił funkcję przewodniczącego komitetu organizującego łódzki etap podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1987 roku.

W grudniu 1987 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej i biskupem tytularnym afrykańskiej Regiany. Święcenia biskupie otrzymał w styczniu 1988 roku. W latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów (CEEM). Członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego był w latach 1991-1999. Jako delegat Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w Synodzie Biskupów dla Europy w 1999 roku.

W latach 1988-1993 ks. bp Adam Lepa był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Był też założycielem „Łódzkich Studiów Teologicznych” i ich pierwszym redaktorem naczelnym. Był autorem 12 książek i kilkuset artykułów naukowych i prasowych poświęconych głównie problematyce mediów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl