fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze to kolejny akt, który mówi nam o spadaniu międzynarodowego znaczenia Rosji

Decyzja Trybunału Karnego w Hadze to kolejny akt, który mówi nam o spadaniu międzynarodowego znaczenia Rosji. Sugeruje nam, że mamy do czynienia z przestępcą, z kimś kto dopuścił się zbrodni na ludności cywilnej. To wcale nie oznacza, że Xi Jinping nie będzie wizytował w Rosji (…). Przypomnijmy sobie, kiedy od początku wojny na Ukrainie mówiono, że nie można zrażać Rosji, jak mówiono, iż trzeba szukać porozumienia i kompromisu (…). Jeśli teraz definiuje się Władimira Putina jako przestępcę, to nie jest już takie proste, że przywódcy państw europejskich wykonają do niego telefon. To spycha Rosję coraz bardziej w kierunku Azji, a nam z perspektywy Polski o to chodzi – mówił prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

Prezydent Rosji został oskarżony i obarczony zbrodniami wojennymi, jakie popełniane są przez Rosję na Ukrainie. Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze pokazuje jasny spadek znaczenia Rosji na arenie międzynarodowej.

Decyzja Trybunału Karnego w Hadze to kolejny akt, który mówi nam o spadaniu międzynarodowego znaczenia Rosji. Sugeruje nam, że mamy do czynienia z przestępcą, z kimś kto dopuścił się zbrodni na ludności cywilnej. To wcale nie oznacza, że Xi Jinping nie będzie wizytował w Rosji, że w tamtym obszarze świata ktoś będzie respektował ten międzynarodowy nakaz aresztowania, bo to nie jest ta przestrzeń cywilizacyjna, kulturowa, polityczna, która respektuje tego typu decyzje. To dużym stopniu będzie blokować wszystkie telefony przywódców europejskich do Władimira Putina. Przypomnijmy sobie, kiedy od początku wojny na Ukrainie mówiono, że nie można zrażać Rosji, jak mówiono, iż trzeba szukać porozumienia i kompromisu (…). Jeśli teraz definiuje się Władimira Putina jako przestępcę, to nie jest już takie proste, że przywódcy państw europejskich wykonają do niego telefon. To spycha Rosję coraz bardziej w kierunku Azji, a nam z perspektywy Polski o to chodzi. Nade wszystko chodzi o to, żeby Rosję odepchnąć od Europy, aby Europa Środkowo-Wschodnia stanowiła realną flankę cywilizowanego świata. Wydaje mi się, iż sam Władimir Putin będzie czuł się zagrożony, bo do końca nie może być pewien, czy go ktoś nie zdradzi, nie aresztuje – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Władimir Putin po decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze musi się jeszcze bardziej uradykalnić oraz być jeszcze bardziej anty-Zachód. Chiny wykorzystują sytuację i to Rosja coraz bardziej zaczyna się od nich uzależniać.

Władimir Putin musi się jeszcze bardziej uradykalnić, ale w ten sposób nawet własne społeczeństwo spycha w kierunku tych, którzy go tak nie postrzegają, a nie postrzegają go tak Chiny. Chiny wykorzystują sytuację, wiedząc, że Rosja musi się uzależniać od nich, ale oczywiście to nie jest za darmo, bo za pewne konkretne koncesje. Co za tym idzie, Rosja będzie uzależniać się od Chin, bo nie ma innej drogi – zauważył politolog.

W dniach 20-22 marca do Rosji z wizytą przybędzie przywódca Chin. Wizyta Xi Jinpinga to swoistego rodzaju manifestacja, że Chiny nie opuszczą Rosji i nadal będą ją wspierać. Wsparcie to ma jednak charakter geopolityczny, ponieważ jeśli Rosja by upadła, to Chińczycy musieliby zmierzyć się ze Stanami Zjednoczonymi.

Władimir Putin musi zapraszać kogoś poważnego, bo szuka wsparcia jakiejś potęgi światowej. Oczywiście ma on swoje kontakty w Azji, Afryce czy Ameryce Łacińskiej, tym niemniej nie są to potęgi, które są w stanie równoważyć straty i porażki, które ponosi Rosja (…). Xi Jinping manifestuje, w przeciwieństwie do Zachodu, że Rosji nie opuści oraz iż ma ona chińskie wsparcie. Samo chińskie państwo jest w ogromnej mierze państwem totalitarnym i ma swoje zbrodnie na sumieniu. Patrząc z punktu geopolitycznego, Chińczycy nie chcą dopuścić do upadku Rosji, ponieważ wiedzą, że przed nimi gigantyczne starcie ze Stanami Zjednoczonymi. Zwróćmy uwagę, iż w tej sytuacji Rosja staje się krajem, który traktowany jest lekko przedmiotowo przez wielkiego partnera, jakim jest Pekin. To nie Chiny są zależne od Rosji, ale Rosja od Chin. Moim zdaniem to uzależnienie będzie się tylko potęgować – powiedział historyk.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj