fot. twitter.com

Szef MSWiA uruchomił kolejne środki dla Wielkopolski oraz Warmii i Mazur

Prawie 2 mln zł trafi do mieszkańców z województwa wielkopolskie oraz warmińsko-mazurskie poszkodowanych w wyniku ostatnich wichur i intensywnych opadów deszczu – podało we wtorek w komunikacie MSWiA. Decyzję w tej sprawie podjął szef resortu Mariusz Błaszczak.

MSWiA poinformował, że ponad 875 tys. zł trafi na wypłatę zasiłków dla osób z woj. Wielkopolskiego poszkodowanych w wyniku orkanu „Ksawery”.

Szef MSWiA zdecydował także o przekazaniu ponad 1 mln zł dla poszkodowanych z woj. warmińsko-mazurskiego, pieniądze te mają pozwolić na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze przeciwpowodziowej, które powstały w związku z intensywnymi opadami deszczu w drugiej połowie września br. w rejonie Żuław Elbląskich.

Jak poinformował resort w komunikacie, do tej pory rząd przekazał prawie 120 mln zł osobom poszkodowanym w wyniku sierpniowych nawałnic, oraz prawie 4 mln zł tym, którzy ucierpieli w wyniku wichur w październiku.

MSWiA przypomniało, że mieszkańcy poszkodowani w wyniku październikowego orkanu „Ksawery” otrzymują pomoc na takich samych zasadach, jak w przypadku osób, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic.

W pierwszej kolejności do poszkodowanych rodzin trafia pomoc finansowa do 6 tys. zł. Na remont lub odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego przysługuje zasiłek do 200 tys. zł, natomiast na budynek gospodarczy do 100 tys. zł.

W wyniku październikowego orkanu „Ksawery” zginęły dwie osoby, a 39 odniosło obrażenia. Funkcjonariusze PSP i strażacy-ochotnicy interweniowali ponad 11 tys. razy. W akcję na terenie całego kraju zaangażowało się niemal 42 tys. strażaków.

„Interwencje te wiązały się z dużymi kosztami i zużyciem wyposażenia. Dlatego straż pożarna otrzyma 12 mln zł na odtworzenie sprzętu, który został zniszczony lub uszkodzony podczas usuwania skutków burz” – podało MSWiA.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło 6 osób, w tym 2 harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. W akcji ratunkowej i pomocowej brało udział 149 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP i 1534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z kolei w usuwaniu skutków orkanu Grzegorz, od niedzieli strażacy interweniowali ponad 10 tys. razy, w akcji uczestniczyło 50 tys. strażaków PSP i OSP. Dwie osoby zginęły, kilkanaście zostało rannych.

PAP/RIRM

drukuj