Zagrożenia wynikające z niesprawnych instalacji grzewczych

Zdecydowana większość Polaków nie jest świadoma zagrożeń wynikających z niesprawnych instalacji grzewczych – alarmował na antenie Radia Maryja rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Według danych 75 proc. obywateli  nie uświadamia sobie, że do zatrucia czy zaczadzenia może dojść w ich własnym domu. 28 proc. deklaruje, że rozpozna zapach silnie trującego gazu – jakim jest czad.

Tymczasem; czadu nie widać, nie czuć i nie słychać kiedy się ulatnia. Stąd MSWiA przy współpracy m.in. ze Strażą Pożarną prowadzi kampanię społeczną „Czad i ogień obudź czujność”.

Akcja ma  informować o zagrożeniach oraz nakłania do regularnych sezonowych kontroli urządzeń grzewczych. Cel jest jeden ochrona zdrowia i życia człowieka.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak wskazuje, że dane dotyczące ofiar i poszkodowanych  powinny być dla nas przestrogą.

2229 osób w ubiegłym sezonie wymagało hospitalizacji. To jest małe miasto, które uratowali strażacy, ale tych ludzi trzeba było później leczyć. Natomiast dla porównania w tym samym okresie czyli od 1 września tamtego roku do 31 marca w Polsce doszło do pożarów, w których zginęły aż 304 osoby. To też tylko i wyłącznie pożary do których doszło w naszych mieszkaniach w naszych domach. Niestety tym najsłabszym ogniwem jesteśmy my jako ludzie – podkreśla Paweł Frątczak.

W sezonie grzewczym od 1 września do końca marca dochodzi do największej liczby tragedii związanych z zaczadzeniem i zatruciem tlenkiem węgla.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl