fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: trwa konferencja „Katyń. 5 marca – Dzień Pamięci”

W Sali Kolumnowej Sejmu trwa konferencja „Katyń. 5 marca – Dzień Pamięci”. Zorganizowano ją w 78. rocznicę decyzji Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych.

W wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich przebywających  w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

Prezes Komitetu Katyńskiego poseł Andrzej Melak podkreśla, że o tej zbrodni nie można zapomnieć.

– Zbrodnia katyńska miała taki wymiar i takie znaczenie dla dziejów historii polski, że w każdych warunkach, w każdym pokoleniu powinniśmy przekonywać i przypominać o tej zbrodni ludobójstwa dokonanej na elicie polskiego narodu. Rosjanie wbrew Konwencji Genewskiej, wbrew prawom wojennym zamordowali bez sądu strzałem w tył głowy 22 tysiące polskich oficerów, co w owym czasie w II Rzeczypospolitej stanowiło 55 procent kadry oficerskiej wojsk Rzeczypospolitej – wskazuje Andrzej Melak.  

W ramach obchodów upamiętniających pomordowanych oficerów, wieczorem w Bazylice św. Krzyża w Warszawie odbędzie się Msza św. z udziałem najwyższych władz państwowych.

RIRM

drukuj