fot. twitter.com/xrytel

Rzecznik KEP: W piątek w oktawie Bożego Narodzenia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

W piątek w oktawie Bożego Narodzenia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy piątek, chyba że została udzielona dyspensa – przypomina w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, „piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego”.

W roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w „Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartej w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim.

„Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego – mając rangę święta, a nie uroczystości – nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek” – wyjaśnił w rozmowie z PAP ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył jednocześnie, że w związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku – 28 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj