Barack Obama (fot. PAP/EPA)

Obywatelskie nieposłuszeństwo

Jeśli państwo ustanawia niesprawiedliwe prawa godzące w dobro obywateli, to nieposłuszeństwo wobec tego rodzaju ustaw może być uzasadnione. Takie stanowisko przedstawili po raz kolejny amerykańscy księża biskupi w specjalnym biuletynie rozesłanym do parafii w USA w związku ze zbliżającą się kampanią „Dwa tygodnie dla wolności”.

Bezpośrednią przyczyną tak stanowczych działań amerykańskiego Kościoła są decyzje administracji Baracka Husseina Obamy jawnie godzące w wolność chrześcijan i wyznawane przez nich wartości. Od kilku miesięcy trwa tam batalia przeciwko wprowadzonej ustawie, która w ramach obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych zmusza wszystkich pracodawców, w tym organizacje katolickie, do zapewnienia swoim pracownikom dostępu do sterylizacji, antykoncepcji i środków wczesnoaborcyjnych.

 
Odpowiadając na antychrześcijańskie prowokacje Białego Domu, biskupi USA zachęcają wiernych do udziału w wydarzeniach, które odbędą się w ramach dwutygodniowego programu w obronie wolności wyznania zagrożonej przez organy państwa. Rozpocznie się on 21 bm. Wyjaśniają również, że w sytuacji, kiedy państwo łamie podstawowe prawa obywateli, należy się temu przeciwstawić. „Trzeba dołożyć wszelkich starań, by unieważnić niesprawiedliwe regulacje. Kiedy w grę wchodzą podstawowe ludzkie dobra, jak prawo do wolności sumienia, być może będziemy zmuszeni, by świadczyć o prawdzie poprzez sprzeciw wobec prawa i zgodę na ponoszenie wynikających z tego sankcji karnych” – czytamy w biuletynie.

Powołując się na słowa św. Augustyna cytowane w liście Martina Luthera Kinga, biskupi przypominają, że „prawo niesprawiedliwe nie jest w ogóle prawem”, gdyż jest stworzonym przez człowieka kodeksem, który nie pokrywa się z prawem moralnym lub prawem Bożym. Jak tłumaczy ks. bp Richard Malone z Portland, jeśli Amerykanie zgodzą się na wprowadzone zapisy – setki, a nawet tysiące ośrodków pomocy, szpitali, placówek edukacyjnych otwartych dotąd dla wszystkich bez względu na wyznanie będzie musiało albo zaprzestać swojej działalności, albo płacić wysokie kary za odmowę finansowania przemysłu śmierci. – To sprawa wszystkich Amerykanów – przekonuje. I dlatego od 21 czerwca do 4 lipca w całych Stanach Zjednoczonych odprawiane będą Msze św., nabożeństwa właśnie w intencji wolności religijnej. – Pod wieloma względami batalia ta jest bardziej maratonem niż sprintem – przekonuje z kolei ks. bp Paul S. Loverde w liście do kapłanów diecezji Arlington.

Precyzuje, że obecna sytuacja jest nie tylko życiową walką o prawo katolików do bycia w pełni obywatelami USA, ale również nauką. Biskupi zachęcają kapłanów i wiernych do gorącej modlitwy, do podejmowania postów, szczególnie w piątki, angażowania się w organizację spotkań edukacyjnych na temat znaczenia wolności religijnej i uczestnictwa w różnego rodzaju inicjatywach podkreślających niezbywalne prawo każdego człowieka do życia zgodnego z wyznawanymi poglądami. W akcję – również za pośrednictwem internetu – angażuje się wielu świeckich. Cytowana przez portal CatholicNewsAgency Rebecca Ryskind Teti proponuje niemal 20 przykładów działań zmierzających do obrony podstawowej wolności, jaką jest prawo do publicznego wyznawania religii. Podzieliła je na kilka kategorii. Po pierwsze, chodzi o to, by samemu mieć świadomość, na czym polega zagrożenie.

Trzeba więc poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie i umożliwiać dostęp do informacji innym. Ważna jest również obywatelska świadomość praw każdego człowieka w świetle konstytucji. Drugim, niezwykle istotnym działaniem, są modlitwa i post. Warto, aby świeccy nie pozostawali na uboczu i sami zachęcali duszpasterzy do korzystania z materiałów modlitewnych przygotowanych na tę okoliczność, organizowania nocnych adoracji, propagowania modlitwy różańcowej, odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia po codziennej Mszy Świętej. Kolejną płaszczyzną obrony wolności religijnej powinny być np. pisemne bądź ustne interwencje u kongresmanów w sprawie publicznego łamania wolności przez organy państwa. Autorka proponuje też, by odważnie świadczyć o wyznawanej wierze. Okazją ku temu jest choćby udział w procesjach Bożego Ciała, nabożne noszenie krzyża czy innych katolickich symboli religijnych.

drukuj