Obchody Dnia Dziecka w Polsce

fot. PAP/Jacek Turczyk

W czwartek obchodziliśmy Dzień Dziecka. W Warszawie z tej okazji odbyła się XXIII sesja obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży, podczas której debatowano nad przestrzenią wolną od symboli propagujących systemy totalitarne. Natomiast w Ełku członkowie Podwórkowych Kółek Różańcowych modlili się wspólnie podczas I Kongresu Misyjnego Diecezji Ełckiej.

Dziś podczas obrad w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej obok marszałka Marka Kuchcińskiego zasiadł także marszałek XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży Mikołaj Wolanin.

– Koleżanki i koledzy, dostojni goście. Otwieram obrady XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – powiedział rozpoczynając obrady Mikołaj Wolanin.

Jak przekonywał zgromadzonych marszałek Sejmu Marek Kuchciński, w niedługim czasie to młodzi będą decydowali o tym, jak wyglądać będzie przyszłość naszego kraju.

– Polska to także wy, państwo posłowie, którzy już w niedalekiej przyszłości przejmiecie opiekę nad tą naszą wielką spuścizną dziejową. Ufamy, że będziecie ją utrwalać i naprawiać tę przestrzeń publiczną wokół nas, jak naród sobie tego życzy – podkreślił Marek Kuchciński.

Naprawianie przestrzeni publicznej było jednym z motywów przewodnich tegorocznej sesji. Jej hasło brzmiało: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Z mównicy sejmowej padło wiele różnych słów i apelów, które często przypominały te słyszane od polityków różnych ugrupowań.

– Siedzimy w miejscu, w którym siedzą ludzie, którzy wyprowadzili nas spod czerwonego sztandaru Związku Sowieckiego, a wprowadzili nas pod niemiecki sztandar UE, gdzie pod dyktaturą poprawności politycznej setki ludzi giną rozjeżdżani ciężarówkami, rozsadzani ładunkami wybuchowymi, czy rozstrzeliwani przez muzułmańskich ekstremistów sprowadzonych przez lewicową hołotę z Brukseli. A poza tym sądzę, że UE musi być zniszczona – akcentował Michał Cywiński, poseł XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

– Rola tradycji i fundamentalnych wartości jest tutaj niezwykle ważna. To dzięki tym czynnikom Polska nie jest w okowach terroryzmu, a jej ulice nie przypominają wyglądem tych ze stanu wojennego, w przeciwieństwie do Francji i Belgii. Za wierność tym zasadom obrywa się nam. Były prezydent Francji stwierdził: wy macie zasady a my mamy fundusze strukturalne. Pan Hollande ma rację, aczkolwiek kraje, które zapomniały o swojej chrześcijańskiej tożsamości, dzisiaj mają problem z narastającą radykalną islamizacją i terroryzmem – wskazywał Erwin Rabarijoely, poseł XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Dzisiejszy Dzień Dziecka najmłodsi przeżywali także duchowo. Okazją do tego była wspólna modlitwa podczas I Kongresu Misyjnego Diecezji Ełckiej: Stacja Dziecięca „Idźcie i głoście”. W wydarzeniu udział brały dzieci i młodzież z Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Spotkali się oni m. in. z Magdaleną Buczek – założycielką tej wspólnoty. Nawiązała ona do trójki małych dzieci: Łucji, Franciszka i Hiacynty, którym 100 lat temu w Fatimie objawiła się Matka Boża, a które niedawno zostały ogłoszone świętymi.

– Są najmłodsi spośród świętych. Dlatego dzisiaj myślę, że szczególnie patronują wszystkim dzieciom, każdemu z was z osobna. I są wskazówką, prowadzącą każdego z was do nieba – powiedziała Magdalena Buczek.

Uroczystej Mszy świętej podczas spotkania przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

 

– Idź i głoś. Idź i kochaj. Idź i czyń uczniami, a więc nieśmy Chrystusa innym. To jest ważne zadanie, które wypływa z Chrztu Świętego, a także z bierzmowania. Jesteśmy uczniami i misjonarzami, aby dzielić się Chrystusem i nieść Chrystusa innym – wskazywał ks. bp Jerzy Mazur.

Dzieci obecne na spotkaniu przesłały życzenia swoim rówieśnikom na całym świecie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj