Nowy sekretarz objął urząd

Nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Stanisław Budzik od wczoraj sprawuje swój urząd. O zwolnieniu przez Stolicę Apostolską z obowiązku rezydencji i spełniania zadań biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej na czas sprawowania funkcji sekretarza generalnego KEP poinformował w specjalnym komunikacie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk.


Dotychczasowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Piotr Libera formalnie przekazał wczoraj urząd swojemu następcy. Jak poinformowało nas Biuro Prasowe KEP, uroczystość przejęcia rozpoczęła się w południe wspólną Eucharystią. W kaplicy gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski obecni byli ustępujący sekretarz i biskup przejmujący obowiązki oraz pracownicy Sekretariatu. – Chciałbym, żeby ta praca, która dokonuje się w sercu polskiego Kościoła, tu w Warszawie, była dobrze zorganizowana – powiedział wczoraj cytowany przez KAI ks. bp Stanisław Budzik. – Ważne, byśmy wszyscy tworzyli poczucie wspólnoty duchowej, wspólnoty, która wie, że pracuje dla Kościoła, dla Bożej sprawy – dodał. Ksiądz biskup podkreślił też, że bardzo zależy mu na dobrym kontakcie z ludźmi.

Według Statutu Konferencji Episkopatu Polski, sekretarz generalny jest „stałym delegatem Konferencji do kontaktów z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a Państwem, z zachowaniem kompetencji Stolicy Apostolskiej i w łączności z przewodniczącym Konferencji”. Z urzędu uczestniczy więc w pracach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz Kościelnej Komisji Konkordatowej. Jest członkiem Prezydium KEP i Rady Stałej Episkopatu. Troszczy się o przekazywanie członkom Konferencji dokumentów i niezbędnych informacji. Utrzymuje też kontakty z sekretariatami Episkopatów innych krajów, zwłaszcza europejskich.

Do wczoraj funkcję sekretarza generalnego KEP pełnił ks. bp Piotr Libera, od maja br. ordynariusz płocki. Przekazał on urząd na rok przed upływem drugiej, 5-letniej kadencji po tym, jak 16 czerwca br., podczas 340. zebrania plenarnego odbywającego się w Kamieniu Śląskim, księża biskupi wybrali na stanowisko sekretarza generalnego Episkopatu ks. bp. Stanisława Budzika, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Po II wojnie światowej funkcje sekretarzy generalnych Episkopatu sprawowali kolejno: ks. bp Zygmunt Choromański (1946-1968), ks. abp Bronisław Dąbrowski (1969-1993), ks. bp Tadeusz Pieronek (1993-1998) oraz wspomniany już ks. bp Piotr Libera (1998-2007).

Rozpoczynający pełnienie swej funkcji nowy sekretarz generalny Episkopatu Polski ks. bp Stanisław Budzik ma 55 lat, jest doktorem habilitowanym teologii i profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie. Urodził się w Łękawicy k. Tarnowa. Studiował w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Świecenia kapłańskie przyjął w 1977 roku z rąk ks. abp. Jerzego Ablewicza. W latach 1982-1988 studiował dogmatykę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku. Po powrocie do diecezji pełnił kolejno funkcje m.in.: dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej, dyrektora nowo założonego Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos” oraz rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II trzy lata temu. Jego dewizą biskupią jest wezwanie: „In virtute crucis” – „W mocy krzyża”.

Sławomir Jagodziński
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl