To nie jest targowisko

Rząd przygotowuje zmianę ustawy o giełdach rolnych

W Polsce działa kilkadziesiąt lokalnych i regionalnych rolniczych rynków hurtowych. Jednak giełdy rolne często nie spełniają roli, do jakiej je powołano. Ma to zmienić nowa ustawa o funkcjonowaniu takich rynków, którą przygotowuje rząd.


Pierwsze giełdy rolne zaczęto tworzyć na początku lat 90. Miały one, w zamyśle resortu rolnictwa i wojewodów, usprawnić handel towarami rolno-spożywczymi i wspierać rozwój rolnictwa. W tamtych latach rozpadły się bowiem stare sieci i powiązania rolników z handlem. Wielu producentów rolnych narzekało na małe możliwości sprzedaży, zamierał eksport. Giełdy, które pozwalały rolnikom na sprzedaż nawet dużych partii towaru w jednym miejscu, wydawały się dobrym rozwiązaniem. Co więcej, Skarb Państwa wyłożył dziesiątki milionów złotych na tworzenie giełd, przekazując nie tylko kapitał finansowy na uruchomienie tych spółek, w których np. wojewodowie obejmowali większość albo wszystkie udziały. Państwo przekazywało giełdom także majątek w postaci np. terenów po upadłych przedsiębiorstwach, gdzie można było organizować handel. Jednak nie zawsze giełdy spełniają taką rolę, do której je powołano.

– Czasami można je nazwać dużymi targowiskami – mówi Zbigniew Rybkowski, przedstawiciel firmy eksportującej z Polski warzywa. – Często mieliśmy problem ze zgromadzeniem dużych dostaw za pośrednictwem giełdy. Owszem, rolnicy przywożą tu wiele towaru, ale nie potrafią jeszcze lub nie chcą wspólnie sprzedawać, aby zapewnić odbiorcom jednorazowo duże ilości towaru. Takie firmy jak nasza nie mogą zaś chodzić po giełdzie i kupować po kilka worków od kilkudziesięciu rolników – tłumaczy. I dodaje, że są już co prawda giełdy, gdzie można zamówić po kilka ton produktów naraz, ale taka organizacja nie wszędzie istnieje. Nowa ustawa ma to zmienić.

Przede wszystkim giełdy przestaną być traktowane jak targowiska, dlatego zniesione zostaną na nich opłaty targowe, które uiszczają rolnicy. Same giełdy będą mogły się zrzeszać w izby gospodarcze, co umożliwi im np. uzyskiwanie dotacji na rozwój sieci magazynów i chłodni. Bez tego wszak jest niemożliwe budowanie nowoczesnego zaplecza logistycznego i surowcowego dla klientów. Nie mniej istotne jest także inwestowanie np. w linie do pakowania warzyw i owoców. Często zdarza się bowiem, że jakaś firma chciałaby zamówić dużą partię towaru, ale musi on być odpowiednio zapakowany w folie lub torby papierowe. Paczki muszą mieć określony rozmiar i wagę. Niestety nie zawsze nasi dostawcy byli w stanie spełnić te wymagania i tracili kontrakty.

Niewątpliwie ustawa ma też ułatwić rozwijanie współpracy między rolnikami w celu tworzenia grup producenckich. – Nie da się przecież zgromadzić na giełdzie dużej ilości produktów jednego rodzaju tylko z jednego gospodarstwa – tłumaczy Wiktor Sołtysik, właściciel specjalistycznego gospodarstwa warzywniczego. – W grupie jesteśmy silniejsi, stać nas nawet na wspólne inwestycje w zakup samochodów do transportu warzyw na giełdę. Gdyby jednak nie wyjazdy na giełdę, pewnie trudniej byłoby mi znaleźć partnerów do zawiązania grupy – dodaje.

Wiadomo już natomiast, że rząd nie zgodzi się na zapisanie w ustawie przepisu o tym, by giełdy rolne nie funkcjonowały w myśl przepisów antymonopolowych. Zabiegali o to przedstawiciele giełd, tłumacząc, że ustawy antymonopolowej nie można w prostej linii przenosić na te rynki hurtowe. Boją się oni, że te przepisy utrudnią działanie rynkom hurtowym. Rząd jednak tłumaczy, że byłoby to niezgodne z przepisami unijnymi, które nakazują objęcie całego handlu ustawami antymonopolowymi.

Krzysztof Losz
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl