fot. PAP/EPA

Nieprzerwany humanitarny dramat w Strefie Gazy

Stany Zjednoczone mają nadzieję na zawieszenie broni w Strefie Gazy. Sytuacja humanitarna jest tam dramatyczna.

Od wielu miesięcy codziennością w Strefie Gazy są dantejskie sceny, za którymi kryją się tragedie tysięcy osób. Giną kolejni niewinni ludzie. Przybywa rannych. W okolicach szpitali toczą się walki. Trudno znaleźć bezpieczne schronienie.

– Mamy oblężenie. Pacjenci nie mogą dotrzeć do szpitala, ponieważ nie wolno im chodzić po pobliskich ulicach. Ponadto nasze karetki pogotowia nie mogą teraz poruszać się poza szpitalem – zaznaczył dr Haidar Al-Qudra, dyrektor szpitala Al-Amal.

Zespół Światowej Organizacji Zdrowia dostarczył do jednej z placówek brakujące środki medyczne, a także żywność, wodę i paliwo do generatorów.

– Poziom zniszczeń jest niewyobrażalny. Nadal są tu pacjenci – powiedział dr Athanasios Gargavanis, chirurg urazowy pracujący dla WHO.

Konflikt Hamasu z Izraelem doprowadził do wysiedlenia mieszkańców Strefy Gazy. Cała północna część enklawy głoduje.

– Wzywamy kraje arabskie, aby po prostu zobaczyły życie ludzi i cierpienie, jakiego doświadczamy w związku z jedzeniem i piciem. Od rana do końca dnia siedzimy bez jedzenia i picia. Marnujemy nasz czas i życie. Nasze życie stało się piekłem – mówił jeden z Palestyńczyków.

Palestyńczycy z niecierpliwością czekają na ciężarówki z pomocą humanitarną. Każdy chce przetrwać, ale nie dla każdego starcza pomocy.

– Przyszłam wczoraj i ludzie mnie przegonili… Przyszłam dzisiaj. Nawet gdybym miała umrzeć, chcę wziąć worek mąki, bo nie mogę nakarmić swoich dzieci – jedna z kobiet ze Strefy Gazy.

Egipt, Katar i Stany Zjednoczone prowadzą negocjacje w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Celem jest osiągnięcie kolejnego porozumienia.

– Mam nadzieję, że do przyszłego poniedziałku będziemy mieli zawieszenie broni – oznajmił prezydent USA, Joe Biden.

Warunkiem zawieszenia broni miałaby być kolejna wymiana zakładników Hamasu na przetrzymywanych przez Izrael Palestyńskich więźniów oraz przerwanie walk w Strefie Gazy na sześć tygodni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl