Nie chcą pracować do śmierci
Ponad 17 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w
sprawie utrzymania obowiązującego obecnie wieku emerytalnego zebrała rzeszowska
"Solidarność". Podpisy w ramach ogólnopolskiej akcji zbierano w zakładach pracy,
na dworcach PKP i PKS oraz w rzeszowskich sklepach. Teraz podpisy trafią do
komisji krajowej, a 5 lutego do Sejmu.
Rząd chce stopniowego wydłużenia wieku przejścia na emeryturę do 67. roku życia
zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, co w ocenie "S" bardziej służy
przypodobaniu się światowym agencjom ratingowym, które decydują dziś o losach
państw, niż działa na korzyść Polaków. NSZZ "Solidarność" domaga się utrzymania
dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę: 60 lat dla
kobiet i 65 dla mężczyzn. Żeby Sejm mógł zająć się obywatelską propozycją,
potrzebnych jest pół miliona podpisów. Szef rzeszowskiej "Solidarności" Wojciech
Buczak podkreśla, że głównym powodem, dla którego związek podjął taką
inicjatywę, był m.in. brak konsultacji propozycji rządowych z partnerami
społecznymi. W tej sytuacji "S" zdecydowała się wystąpić z własną obywatelską
inicjatywą, zapraszając do udziału w niej środowiska przeciwne zmianom w
systemie emerytalnym. – W naszym przekonaniu to sami obywatele powinni się
wypowiedzieć, czy chcą dłużej pracować, bo wiąże się to z wysokością ich
przyszłych świadczeń. Rząd zrobił to na własną rękę, tymczasem tak ważna decyzja
powinna być konsultowana z partnerami społecznymi, tym bardziej że Polacy, co
zresztą pokazują sondaże, nie godzą się na podwyższenie wieku emerytalnego –
wyjaśnia Buczak. – Szkoda, że PO nie było stać, by podnieść te kwestie w trakcie
ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Wówczas wynik byłby zgoła inny i
odzwierciedlałby faktyczne poparcie społeczne dla tego ugrupowania – dodaje.
Wszyscy, którzy nie zgadzają się na wydłużenie wieku emerytalnego i chcą w tej
sprawie ogólnokrajowego referendum, mogą ze strony
www.referendumemerytalne.pl wysłać petycję do premiera
Tuska. Na wspomnianej stronie znajduje się specjalny formularz, za pomocą
którego można wysłać e-mail na adres Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o treści:
"Proszę o wstrzymanie prac nad ustawą o podniesieniu wieku emerytalnego do czasu
przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w tej sprawie. Polacy mają prawo do
wypowiedzenia się w tej sprawie".
Mariusz Kamieniecki
