Ks. Major Rudolf Marszałek na służewskim cmentarzu?

Ks. Major Rudolf Marszałek – kapelan Narodowych Sił Zbrojnych najprawdopodobniej znajduje się na służewskim cmentarzu – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN-u, kierujący pracami na warszawskim cmentarzu.

Dodaje, że mogą być tam również Włodzimierz Marszewski, Komendant Zjednoczenia Wojskowego oraz Tadeusz Zawadziński, członek Narodowych Sił Zbrojnych. Są to osoby, które w 1948 r. stały się ofiarami terroru komunistycznego.

W Warszawie na cmentarzu przy parafii św. Katarzyny cały czas trwają prace archeologiczne. Do tej pory udało się odnaleźć szczątki 20 osób. Były one bite, miały połamane nosy, u niektórych z nich stwierdzono także złamania kości udowej. Te osoby były traktowane podobnie do tych, jakie zostały odnalezione na powązkowskim cmentarzu – akcentuje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

– To, co widzimy w naszej codziennej pracy, to obrazy, które już znamy, chociażby z kwatery „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ten sam sposób wrzucania ludzi do dołów, w nieładzie, bez jakiegokolwiek szacunku dla tych, których wcześniej uśmiercono, a potem wrzucano do tych dołów. Jamy grobowe są stosunkowo płytkie. Ludzie są w zasadzie pozbawieni ubrań, nie mają niczego, co by mogło świadczyć o tym, że byli w ubraniach. A więc sposób traktowania zwłok i sposób ich ułożenia, wrzucania do tych dołów, następnie szybkiego zakopywania, to jest ta powtarzalność, którą obserwujemy również tutaj – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Do końca tygodnia będzie można powiedzieć jaki jest dokładnie obszar, na którym może znaleźć się od kilkuset do tysiąca osób. Obecnie – jak mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk – wyznaczone są dwie ściany tego pola: jedna z nich ma ok. 30 m., druga co najmniej 100 m. Prace na cmentarzu na Służewcu potrwają jeszcze kilka tygodni.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl