Ks. kard. G. Müller zakończył wizytę na Syberii

Jesteście bardzo ważną częścią Kościoła – przypomniał katolikom na Syberii ks. kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przez sześć dni gościł na Syberii. Swoją wizytę zakończył w parafii św. Józefa Robotnika w Surgucie, uznawanej za największą parafię świata.

Wizyta ks. kard. Gerharda Müllera w Surgucie nie była przypadkowa. W miejscowym kościele znajduje się bowiem pierwsza figura Matki Bożej Fatimskiej, ofiarowana katolikom na Syberii dwa lata temu jako wotum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II. Koronę dla Matki Bożej poświęcił w Watykanie właśnie ks. kard. Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę na powszechność Kościoła, którego symbolem jest surgucka parafia.

– Mimo tego, że jest to największa parafia na świecie, to jednak doświadczyłem tutaj tej bliskości parafii i jej członków. Tak jak Apostołowie kiedyś, tak my dzisiaj – mimo wielu języków, narodowości,  mimo różnic, odmienności – łączymy się w jednej wierze, która pochodzi od Ducha Świętego, jest dla nas miłością i radością – akcentował ks. kard. Gerhard Ludwig Müller.

Jak podkreślił ks. Marek Jaśkowski, proboszcz paraf. św. Józefa Robotnika w Surgucie, katolicy w Rosji czują się trochę na marginesie społeczeństwa. Dlatego przyjazd księdza kardynała to ogromna radość dla parafii i poczucie wielkiej wspólnoty przynależności do Kościoła.

– Przyjazd księdza kardynała z Rzymu, z Watykanu, kogoś tak bliskiego Ojcu Świętemu, centrum Kościoła, pomaga nam poczuć się cząstką Kościoła wszechobecnego, katolickiego, powszechnego. Myślę, że to jest najważniejsze – to, co czasami zauważam, jak np. jeżdżę z młodzieżą na ŚDM: że młodzież zyskuje tam to, że czuje się częścią wielkiej wspólnoty – wskazał ks. Marek Jaśkowski.

Jak mówił ks. kard. Gerhard Ludwig Müller, wszyscy ci, którzy wierzą w Chrystusa, stanowią jedną rodzinę. W tym kontekście podkreślił, że niewielka wspólnota katolicka na Syberii ze swoim wspaniałym świadectwem stanowi jej bardzo ważną cząstkę. Ksiądz kardynał w surguckiej parafii udzielił jednemu z chłopców z ormiańskiej rodziny sakramentu I komunii św., zaś drugiemu – chrztu świętego.   

– To jest dla nas wielką radością, że ksiądz kardynał chrzcił naszego synka – zaznaczyła matka ochrzczonego dziecka.   

To także wielkie świadectwo wiary dla tamtejszej społeczności – podkreślił ks. Marek Jaśkowski.

– To jest też wielki dar dla całej naszej wspólnoty, że inni patrząc na to też będą bardziej otwierać się na Pana Boga i dar sakramentów – powiedział ks. Marek Jaśkowski.

Podczas sześciodniowej wizyty na Syberii ks. kard., poza Surgutem, odwiedził także Jekaterynburg oraz Tobolsk, gdzie wprowadził do tamtejszego kościoła Trójcy Przenajświętszej kopię figury Matki Bożej Fatimskiej oraz ozdobił ją koroną. Złożył również wizytę w prawosławnych sanktuariach w Ganina Jama oraz Abałaku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl