Ks. biskup Wojciech Polak Sekretarzem Generalnym Konferencji Episkopatu Polski

Dotychczasowy ks. biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej Wojciech Polak został nowym Sekretarzem Generalnym KEP. Decyzję podjęli księża biskupi drugiego dnia obrad 356. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski w Przemyślu. Na stanowisku tym zastąpi ks. abp Stanisława Budzika, mianowanego przez Ojca św. Benedykta XVI Metropolitą Lubelskim.

Ks. biskup Wojciech Polak pełnił dotąd funkcję delegata Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji. Zajmował się koordynacją pracy wszystkich duszpasterzy na świecie i spotykał się z przebywającymi za granicą Polakami. Kontaktował się również z episkopatami innych krajów świata i ustalał zasady pracy polskich duszpasterzy. W Konferencji Episkopatu ks. bp Wojciech Polak był dodatkowo członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu jako jeden z dwóch wybranych biskupów pomocniczych.

Po ogłoszeniu decyzji ks. biskup Wojciech Polak powiedział, że jest ona nie tylko wyrazem uznania ze strony biskupów, ale przede wszystkim oznacza służbę dla Episkopatu.

Obecnie jako sekretarz generalny ks. bp Wojciech Polak będzie wspierał KEP i jej przewodniczącego w wykonywaniu statutowych zadań, m.in. przygotowywaniu zebrań plenarnych. Ponadto zadaniem sekretarza generalnego są kontakty z innymi episkopatami, a także z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a państwem.

Ks. bp. Wojciech Polak ma 47 lat. Kapłanem jest od 1989 r. W 2003 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Jest członkiem Komisji Charytatywnej, Komisji Duchowieństwa i rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Pełni także funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań i przewodniczy European Vocation Service (EVS).

Źródło: KEP

drukuj