fot. pixabay.com

KE kolejny raz próbuje uderzyć w polskich rybaków

Waży się kwestia przyszłorocznych uprawnień do połowów na Bałtyku. Przyjęcie propozycji Komisji Europejskiej oznaczałoby katastrofę dla naszych rybaków – ocenił Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

W Luksemburgu od poniedziałku trwa posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Komisja Europejska zaproponowała, by w przyszłym roku wprowadzić całkowity zakaz połowów śledzia i szprota na Morzu Bałtyckim. To oznaczałaby katastrofę dla polskich rybaków – zaalarmował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Komisja Europejska zaproponowała bardzo niekorzystną dla nas propozycję związaną z połowami na Morzu Bałtyckim. Jej realizacja oznacza katastrofę dla polskich rybaków, czyli całkowity zakaz połowów na śledzia, a także w konsekwencji na szprota. To obecnie w zasadzie jedyne ryby, które w dość znaczącym stopniu są łowione przez polskich rybaków – zaznaczył Krzysztof Ciecióra.

Polscy rybacy już muszą zmagać się z konsekwencjami działań Komisji Europejskiej. Od 2019 roku zakazała ona połowów dorsza.

– Nie zgadzamy się na sposób myślenia Komisji, czyli karanie tylko i wyłącznie rybaków za to, w jakim stanie jest Morze Bałtyckie. Na to składa się znacznie więcej czynników niż tylko działalność rybacka polskich czy pozostałych rybaków z basenu Morza Bałtyckiego – dodał wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Polska wyszła z inicjatywą sprzeciwu zakazywania połowów, która spotkała się z poparciem państw basenu Morza Bałtyckiego.

– 19 państw Unii Europejskiej poparło propozycję kompromisową, którą my jako Polska, prezydencja BALTFISH-u, złożyliśmy na Radę Unii Europejskiej przed Komisję Europejską. Trwają jeszcze negocjacje, piłka jest w grze. Natomiast zyskaliśmy bardzo silny mandat, żeby rozwiązania niekorzystne dla polskich rybaków nie weszły w życie. Dziś pracujemy, by do tego nie dopuścić. Wydaje się, że jest coraz bliżej, a propozycja całkowitego zakazu połowów na Bałtyku nie wejdzie w życie – ocenił Krzysztof Ciecióra.

Jak dodał wiceminister, wprowadzenie propozycji oznacza tak naprawdę brak środków do życia dla polskich rybaków, których głównym zajęciem jest połów śledzia i szproty.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl