Filozofia na KUL na najwyższym poziomie
Polska Komisja Akredytacyjna, państwowy organ oceniający poziom
kierunków studiów na wyższych uczelniach publicznych i niepublicznych, przyznała
najwyższą w pięciostopniowej skali ocenę jakości kształcenia filozoficznego na
Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wypracowaną na uczelni
metodykę z uprzywilejowaną pozycją filozofii uznała za "wzorcowy model
kształcenia uniwersyteckiego".
Ocena wyróżniająca – bo taką otrzymał kierunek filozofia prowadzony na
Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – jest
najwyższą i niezwykle rzadko stosowaną notą jakości kształcenia na polskich
uczelniach. – To duża nobilitacja i ufam, że utwierdzi naszą pozycję w filozofii
polskiej – powiedział "Naszemu Dziennikowi" ks. prof. Stanisław Janeczek,
dziekan Wydziału Filozofii KUL. Uznanie ekspertów z komisji akredytacyjnej
zyskał potencjał kadrowy Wydziału Filozoficznego i jego dobrze dostosowana do
specyfiki kształcenia struktura. W jej ramach funkcjonują: Instytut Filozofii
Teoretycznej, Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych oraz Instytut
Kulturoznawstwa, a kształcenie prowadzone jest na takich kierunkach jak
filozofia, kulturoznawstwo, przyrodoznawstwo i filozofia przyrody, retoryka
stosowana, etyka i naukoznawstwo.
Komisja akredytacyjna z uznaniem przyjęła wysoką pozycję filozofii w
działalności naukowo-dydaktycznej KUL. Zgodnie ze statutem uczelni na wszystkich
kierunkach prowadzone są zajęcia z logiki, etyki i historii filozofii, czyli
wszyscy studenci muszą przejść edukację filozoficzną. "Trzeba to uznać za
wzorcowy model kształcenia uniwersyteckiego, podtrzymującego tradycję właściwego
mu uniwersalizmu" – napisano w uchwale.
Podkreślono również niezwykle ożywioną współpracę filozofów KUL z zagranicznymi
ośrodkami naukowymi zarówno na poziomie studenckich programów stypendialnych,
jak też prestiżowych inicjatyw naukowych. Zwrócono uwagę na zainteresowanie
środowiskiem filozoficznym KUL wśród zagranicznych naukowców wykładających na
tej uczelni.
– Przy tej ocenie wzięto pod uwagę m.in. tradycję Filozoficznej Szkoły
Lubelskiej i dokonania współczesne, jak choćby wydanie Powszechnej Encyklopedii
Filozofii czy Encyklopedii Filozofii Polskiej, która ukazała się w tym roku –
uważa ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik Katedry Metafizyki. – Jest to
niewątpliwie również uznanie dla wiodącej na KUL filozofii klasycznej uprawianej
w dialogu z różnymi prądami filozofii współczesnej.
Wydział Filozoficzny KUL nadał dotychczas 92 stopnie naukowe doktora
habilitowanego i 483 doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii,
wykształcił ok. 4000 magistrów.
"To znaczący wynik znajdujący odbicie w biografiach wielu filozofów pracujących
na innych uniwersytetach i osobistości życia publicznego w Polsce" – czytamy w
uchwale Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Warto zauważyć, że dyplom KUL
jest dobrą wizytówką w staraniach o zatrudnienie i funkcje publiczne.
Adam Kruczek, Lublin
