29. Letnia Uniwersjada rozpoczęta

Uroczyste otwarcie 29. Letniej Uniwersjady w Tajpej odbyło się na Taipei Stadium, gdzie o medale rywalizować będą lekkoatleci.

Nie obyło się bez kłopotów, bo ceremonia została przerwana na kilkadziesiąt minut z powodu odbywającego się przed stadionem protestu. Grupa starszych osób protestowała przeciwko reformie emerytalnej, którą wprowadzają władze Tajwanu. Choć uroczystość ochraniało blisko 6 tysięcy policjantów, po przejściu kilku ekip zdecydowano się ją przerwać. Sportowcy ponad godzinę oczekiwali na wyjście, a w tym czasie na płytę stadionu wchodzili wolontariusze niosący flagi kolejnych uczestników. Później podjęto decyzję, że reprezentację jednak mogą wejść na stadion w tradycyjnym pochodzie.

Szacuje się, że w otwarciu udział wzięło ok. siedmiu tysięcy uczestników uniwersjady. Była wśród nich nieliczna grupa sportowców z Chin, którzy oficjalnie nie uczestniczą w zawodach, bo rząd tego kraju – nieuznający samodzielności Tajwanu – nie zdecydował się na wysłanie oficjalnej reprezentacji, ale pozwolił swoim sportowcom, by uczestniczyli w niej indywidualnie.

W uroczystości otwarcia wzięła udział spora grupa polskich sportowców. W uniwersjadowej wiosce pozostali tylko ci sportowcy, którzy mają zaplanowane starty w niedzielny poranek. I też nie wszyscy, bo niektórzy z nich zdecydowali się na udział w paradzie.

W 29. Letniej Uniwersjadzie w Tajpej uczestniczy niewiele ponad dziesięć tysięcy sportowców, którzy rywalizować będą o 275 kompletów medali w 22 dyscyplinach sportu. Licząca 179 sportowców polska ekipa wystąpią w czternastu z nich.

Biuro Prasowe Akademickiej Reprezentacji Polski/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl