fot. twitter.com/EpiskopatNews

18. Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

Dziś przypada 18. Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Obchodzony jest on w rocznicę wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści mordowali duchownych. Dziś mija 75 lat od tego wydarzenia.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 r. Ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu.

Prof. Waldemar Rozynkowski z UMK w Toruniu przypomina, że Dachau był głównym obozem dla duchowieństwa.

– Przyjmuje się, że prawie 2800 duchownych z całej Europy przebywało, było więzionych w obozie w Dachau, z czego księża katoliccy to około 2580. Duchowni z Polski stanowili ogromną grupę, bo prawie 1800 więźniów. Z tego 868 duchownych zostało zamordowanych, czyli połowa z tych, która była przetrzymywana. Księża byli traktowani jako jedni z tych głównych wrogów, który miał tożsamość narodową, patriotyczną – wskazuje prof. Waldemar Rozynkowski.  

Uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbędą się dziś w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

To kontynuacja corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 r. Kapłani zawierzyli się św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do Kalisza.

Rocznicowa Msza św. będzie sprawowana w kaliskiej bazylice o godz. 12.00. Po niej nastąpi poświęcenie Kaplicy i Muzeum Księży Dachauowczyków.

RIRM

drukuj