17 października inauguracja Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Heschela

Badania naukowe, publikacje, międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty, a także wydarzenia kulturalne oraz budowanie relacji pomiędzy studentami z Polski i Izraela – to główne zadania Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. Inauguracja Centrum odbędzie się 17 października – poinformował, rektor.

Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II zaznaczył, że prace nad powołaniem Centrum trwają od kilku miesięcy. Będzie ono jednostką funkcjonującą w strukturze uniwersytetu.

„Planujemy, by poza działalnością naukową i badaniami dotyczącymi historii, kultury, wspólnego dziedzictwa oraz dialogu międzyreligijnego, przygotowywane były również projekty społeczno-kulturalne. Strategiczną kwestią jest zaangażowanie młodych ludzi z Polski i Izraela, wzajemne wizyty i wydarzenia z ich udziałem. Chcemy, by ta działalność była szeroko obecna w przestrzeni internetu” – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Poinformował, że dyrektorem Centrum będzie ks. prof. Mirosław Wróbel, kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL, m.in. tłumacz Biblii Aramejskiej, badacz literatury rabinicznej, który uzyskał doktorat z nauk biblijnych na École Biblique w Jerozolimie.

Funkcję zastępców dyrektora będą pełnili: dr hab. inż. Witold Mędykowski oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Pierwszy z nich to historyk, politolog i archiwista specjalizujący się m.in. w historii Żydów polskich i Holokaustu. Z kolei ks. Paweł Rytel-Andrianik, biblista i orientalista, uzyskał doktorat z nauk biblijnych i archeologii w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie oraz doktorat z nauk orientalnych (w zakresie judaistyki i hebraistyki) na Uniwersytecie w Oxfordzie.

Rektor KUL zapowiedział, że szczegóły dotyczące funkcjonowania Centrum zostaną przedstawione 17 października podczas konferencji, która odbędzie się na Uniwersytecie, a wezmą w niej udział m.in. ks. abp Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy, ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz prof. Susannah Heschel, córka Abrahama J. Heschela. Przedstawiony będzie skład komitetu honorowego, do którego przystąpił m.in. rabin Abraham Skórka.

KUL/radiomaryja.pl

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl