Afera szpitalna. Prezes PiS proponuje powołanie Komisji Zaufania Publicznego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński proponuje powołanie Komisji Zaufania Publicznego ws. afery w szpitalu południowym w Warszawie. Dodał, że przygotowywana jest odpowiednia ustawa w tej sprawie.
Lider PiS odniósł się do afery z udziałem młodego lekarza i b. już działacza KO w stolicy Dawida Kacprzyka. Medyk zarobił w rok ponad 1,5 mln zł. W tym samym szpitalu miał funkcjonować także salonik VIP dla działaczy KO. Co więcej, miało dochodzić do nieprawidłowości, co mogło skutkować śmiercią pacjentów.
W ocenie lidera PiS mamy do czynienia z wielkim skandalem. Jarosław Kaczyński zaproponował powołanie Komisji Zaufania Publicznego. Wskazywał, że w komisji śledczej większość miałaby obecna koalicja rządząca.
– Niepartyjna, bez polityków, komisja złożona z lekarzy, ale także prawników. O tym w komentarzach telewizyjnych często zapominano, że tam będą prawnicy. Muszą być prawnicy, to jest zupełnie oczywiste. Chociaż nie prawnicy na przykład z prokuratury, bo jeżeli to mają być prawnicy z prokuratury, to byłoby dublowanie tego, co prokuratora powinna robić. A to jest po prostu pewna metoda kontroli. I ona byłaby wzorowana na tej komisji, która działała w sprawie warszawskich działań polegających na „czyszczeniu mieszkań”, na tym wielkim oszustwie – zaznaczył prezes PiS.
Politycy PiS domagają się dymisji wiceprezydentów Warszawy odpowiedzialnych za ochronę zdrowia oraz zarzadzanie miejskimi spółkami. W ich ocenie także Rafał Trzaskowski powinien zrezygnować.
W sprawie Warszawskiego Szpitala Południowego wszczęto dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych. Drugie nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Toczy się też postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej.
RIRM



