Chiny: misja kosmiczna Shenzhou-23 wystartowała w kierunku stacji Tiangong
W niedzielę wystartowała chińska misja kosmiczna Shenzhou-23, w skład której wchodzi trzech tajkonautów. Celem jest stacja kosmiczna Tiangong, na której jeden z członków załogi ma spędzić rok – poinformowała agencja Reutera. Jest to część chińskich przygotowań do lądowania na księżycu, planowanego na 2030 rok.
Tajkonauta ma przyczynić się do badań nad fizjologią człowieka przebywającego przez dłuższy czas w kosmosie.
Rakieta nośna Long March-2F Y23 ze statkiem kosmicznym Shenzhou-23 wystartowała w niedzielę o godz. 17.08 czasu polskiego z Centrum Wystrzeliwania Satelitów w Jiuquan na północnym zachodzie Chin.
Specjalistą od prowadzenia badań jest były hongkoński policjant, który jest pierwszym przedstawicielem tego miasta, biorącym udział w chińskiej misji kosmicznej. Dwaj pozostali tajkonauci to dowódca Zhu Yangzhu i pilot Zhang Yuanzhi. Obaj są członkami Korpusu Astronautów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
Jak zwróciła uwagę agencja Reutera, nie jest to pierwsza chińska misja kosmiczna, ale ta konkretna wpisuje się w rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi o to, kto wyląduje pierwszy na księżycu.
NASA zapowiedziała, że chce dokonać tego wyczynu już w 2028 roku. Stany Zjednoczone chcą być na stałe obecne na księżycu, co ma w przyszłości przyczynić się do ludzkiej eksploracji Marsa.
Reuters przekazał, że przedstawiciele USA grożą, iż Chiny chcą skolonizować księżyc i czerpać z jego zasobów naturalnych. Pekin zaprzecza tym doniesieniom.
PAP




