fot. https://twitter.com/KWPSPGorzowWlkp

PSP: Ostatniej doby doszło do prawie 300 pożarów, zginęły dwie osoby

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia strażacy wyjeżdżali do ponad tysiąca akcji, z czego niemal 300 to pożary, w których zginęły dwie osoby, a 11 zostało rannych – poinformowała dziś Państwowa Straż Pożarna. Jedna osoba zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Państwowa Straż Pożarna poinformowała dzisiaj, że ostatniej doby strażacy wyjeżdżali do 1044 akcji, w tym do 288 pożarów, 599 miejscowych zagrożeń i 157 alarmów fałszywych. W wyniku pożarów zginęły dwie osoby, a 11 zostało rannych. Z kolei w tzw. miejscowych zagrożeniach zginęło 21 osób, a obrażenia odniosło 122 osoby.

https://twitter.com/KGPSP/status/1475350784544067588

Ostatniej doby jedna osoba zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października doszło do 1016 zdarzeń związanych z ulatnianiem się czadu, w których zginęło 18 osób, a 417 zostało rannych.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

PAP

drukuj