fot. PAP/Marcin Obara

Szef MON zainaugurował 4. edycję akcji „SpoKREWnieni służbą”

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zainaugurował w poniedziałek, w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, 4. edycję wojskowej akcji honorowego krwiodawstwa „SpoKREWnieni służbą”. To akcja służąca ratowaniu życia innym – podkreślał minister.

Min. Mariusz Błaszczak przypomniał, że 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowany został dowódca IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość ppłk Łukasz Ciepliński.

„Ta data została wybrana przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – zaznaczył.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1365957354886422530

Szef MON podkreślał, że patriotyczna postawa Żołnierzy Niezłomnych jest wzorem do naśladowania dla obecnych żołnierzy Wojska Polskiego.

Min. Mariusz Błaszczak zaznaczył też, że akcja [„SpoKREWnieni służbą”] ma pomagać w ratowaniu życia. Żołnierze – dodał – stoją na straży bezpieczeństwa kraju, ale są stale gotowi nieść pomoc potrzebującym.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1366307726763175938

Minister dziękował żołnierzom – krwiodawcom za ich zaangażowanie. Zaapelował też o oddawanie krwi i osocza.

Od 2018 r. w akcji honorowego krwiodawstwa pod hasłem „SpoKREWnieni Służbą” biorą udział żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego. Jak podało MON, funkcjonariusze służb podległych MSWiA i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego oddali wtedy 6951 litrów krwi.

W 2019 roku w akcji „SpoKREWnieni Służbą” żołnierze Wojska Polskiego, pracownicy i podchorążowie oddali ponad 5173 litrów krwi, a w 2020 roku akcja ze względu na walkę z pandemią koronawirusa miała szczególne znaczenie – Wojsko Polskie przez 2020 rok zebrało ponad 12660 litrów krwi, a w samym tylko styczniu tego roku żołnierze dołożyli kolejne 1,3 tys. litrów.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1366292377913208841

Według danych MON, od początku epidemii ponad 300 żołnierzy oddało osocze na rzecz chorych na koronawirusa – w każdej akcji udział biorą żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego, którzy organizują akcje w swoich jednostkach albo oddają krew w regionalnych stacjach krwiodawstwa. Zebrana krew trafia do potrzebujących i chorych w całej Polsce.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1366292080188944385

PAP

drukuj