Ekstraklasa. Cracovia rządzi w Krakowie!

198. derby Krakowa dla Cracovii! Pasy pokonały 1:0 Wisłę w ostatnim niedzielnym meczu 10. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Spotkanie nie stało na najwyższym poziomie, a jedyna bramka dla zespołu Michała Probierza, którą strzelił Sergiu Hanca, była efektem błędu w wyprowadzaniu futbolówki przez piłkarzy Białej Gwiazdy.

Cracovia miała podwójną motywację ku temu, aby walczyć o zwycięstwo w derbach. Po pierwsze, poprzednie starcie z Wisłą zakończyło się triumfem Białej Gwiazdy 3:2. Po drugie, Pasy przegrały ostatnie ligowe spotkanie z Legią Warszawa 1:2. Wisła, która w poprzednich dwóch starciach wywalczyła jeden punkt, liczyła na kolejną wygraną w starciu derbowym.

Pierwsze minuty pierwszej połowy to bardzo zachowawcza gra obu drużyn. Optyczną przewagę osiągnęła Wisła, jednak nie przekładało się to na konkretne sytuacje w ofensywie. To jednak goście jako pierwsi mieli dogodną okazję do strzelenia gola. W 23. minucie Sergiu Hanca pognał z piłką w stronę bramki rywala, jednak przed polem karnym skuteczną interwencją popisał się bramkarz Białej Gwiazdy Michał Buchalik. W 32. minucie minimalnie niecelnie z dystansu uderzył Rafael Lopes. To były najbardziej klarowane okazje bramkowe, co nie wystawia najlepszego świadectwa o poziomie spotkania w pierwszej części gry.

Niestety, druga część meczu pod względem liczby sytuacji nie była lepsza od pierwszej. Mnożyły się faule, które bardzo skrupulatnie odgwizdywał sędzia. Przez wiele minut na boisku nie działo się zbyt wiele – aż nadeszła 73. minuta. Piłkarze Wisły popełnili błąd przy wyprowadzaniu futbolówki spod własnej bramki. Piłka trafiła do stojącego przed polem karnym Białej Gwiazdy Sergiu Hancy, który uderzył po ziemi, pokonując bramkarza rywali. Po uzyskaniu prowadzenia Cracovia oddała inicjatywę gospodarzom, koncentrując się na defensywie. Wisła nie miała jednak pomysłu na sforsowanie obrony przeciwników i nie zdołała doprowadzić nawet do remisu.

Dzisiejsza wygrana pozwoliła Pasom awansować na pozycję wicelidera tabeli. Podopieczni Michała Probierza do tej pory zgromadzili 19 punktów. Wisła z dorobkiem 11 punktów plasuje się na jedenastym miejscu w tabeli.

Wisła Kraków – Cracovia 0:1 (0:0)

Sergiu Hanca 73′

Wisła: Michał Buchalik – Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Marcin Wasilewski, Maciej Sadlok – Vullnet Basha (89′ Przemysław Zdybowicz), Vukan Savicević – Michał Mak, Kamil Wojtkowski, Chuca (81′ Emmanuel Kumah) – Paweł Brożek (72′ Krzysztof Drzazga)

Cracovia: Michal Pesković – Cornel Rapa, Ołeksij Dytiatjew (87′ Michał Helik), David Jablonsky, Michal Siplak – Janusz Gol, Sylwester Lusiusz – Mateusz Wdowiak (46′ Tomas Vestenicky), Pelle van Amersfoort (58′ Filip Piszczek), Sergiu Hanca – Rafael Lopes