Dar miłości

„Abstynencja darem miłości” – to hasło 43. Tygodnia Modlitw o
Trzeźwość Narodu, który będziemy przeżywać w dniach od 14 do 20 lutego. Będzie
to okazja do refleksji nad trzeźwym, wolnym od nałogów życiem oraz do modlitwy i
pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

Alkoholizm należy dzisiaj do największych zagrożeń moralnych naszego
społeczeństwa. Dlatego Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa
Trzeźwości zachęca, by szczególnie na początku Wielkiego Postu w Tygodniu
Modlitw o Trzeźwość Narodu uświadamiać sobie naszą odpowiedzialność za zbawienie
osób uzależnionych od alkoholu, a także do podjęcia abstynencji od alkoholu. Ta
ostatnia forma – jak podkreśla ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący
zespołu – jest bezcennym darem i świadectwem, a także znakiem solidarności i
odpowiedzialności z tymi, którzy pragną uwolnić się od nałogu.
Jeszcze
kilkanaście lat temu wielu uważało, że alkoholizm dotyka tylko osoby z marginesu
społecznego. Dzisiaj – jak zauważa o. Paweł Chmura OFMConv, terapeuta Ośrodka
San Damiano leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych w Chęcinach – widać,
że problem uzależnień dotyka wszystkie grupy społeczne. – Nieraz spotykam się z
rodzicami dziecka uzależnionego, którzy mówią: „Dawaliśmy mu wszystko”, a tak
naprawdę dawali mu tylko pieniądze, a ono potrzebowało miłości – mówił. –
Najczęściej człowiek sięga po alkohol, po narkotyki, bo nie znajduje człowieka,
nie znajduje przyjaźni, zrozumienia – podkreśla o. Chmura. Według terapeuty,
dzisiejszy świat sprzyja uzależnieniom. Wystarczy spojrzeć choćby na reklamy w
telewizji czy w różnych czasopismach. – Z drugiej strony, młodzi ludzie są coraz
mniej odporni na stres, na problemy. Choćby przez lansowane ostatnio bezstresowe
wychowanie, które nie pozwala im zmierzyć się z różnymi problemami, a kiedy one
się pojawiają, zwyczajnie sobie z nimi nie radzą. Sięgają po kieliszek, żeby
zapomnieć – wyjaśnia o. Chmura.
Na każdy dzień Tygodnia przewidziane są
konkretne intencje. Modlitwą otaczać będziemy osoby, które podjęły decyzję o
rezygnacji z używania napojów alkoholowych, kupowania ich i częstowania nimi, a
także rodziców, nauczycieli i wychowawców, osoby uzależnione od alkoholu,
kapłanów, dzieci i młodzież.

Małgorzata Pabis

drukuj