Pomagał, kto mógł

Na Podkarpaciu powstały nowe miejsca dla bezdomnych kobiet i mężczyzn

Do 120 wzrośnie liczba miejsc w schronisku dla bezdomnych mężczyzn prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie. To jednak nie jedyna inwestycja na rzecz bezdomnych na Podkarpaciu w ostatnim czasie.

Na rozpoczętą właśnie rozbudowę i modernizację schroniska TPBA przy ul. Styki 200 tys. zł przekazało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nowe skrzydło obiektu powstanie na bazie pomieszczeń tzw. Caritasówki, gdzie po adaptacji zostaną przeniesione księgowość i pokoje opiekunów. Tym sposobem zwiększy się powierzchnia i o 40 wzrośnie liczba miejsc dla bezdomnych mężczyzn. To jednak nie jedyna inwestycja na rzecz bezdomnych w Rzeszowie i okolicach w ostatnim czasie.

W Racławówce pod Rzeszowem oddano do użytku inny tego typu obiekt – drugie na Podkarpaciu schronisko dla bezdomnych kobiet. Na powierzchni blisko tysiąca metrów kwadratowych godny dach nad głową i wsparcie duchowe znajdzie 50 kobiet. Koszt inwestycji to półtora miliona złotych. W dużej mierze przedsięwzięcie sfinansowano z ofiar zbieranych podczas kwest z okazji uroczystości Wszystkich Świętych.

W znacznym stopniu adaptacja i wyposażenie obiektu po dawnych zakładach „Modextra”, które TPBA przekazał samorząd gminy Boguchwała, zostały sfinansowane także ze środków budżetowych. Wojewoda podkarpacki przyznała na ten cel łącznie 260 tys. zł, a ok. 40 tys. zł wyniosły dotacje przekazane w ramach realizacji rządowych programów na rzecz osób bezdomnych. TPBA skorzystało także z 320 tys. zł przeznaczonych na program budownictwa socjalnego. W prace przy remoncie i adaptacji obiektu zaangażowani byli także sami bezdomni. Na Podkarpaciu funkcjonuje obecnie 18 schronisk, które dysponują łącznie 735 miejscami. Choć nie zastąpią one ciepła rodzinnego ogniska, to zwłaszcza zimą stanowią azyl dla samotnych, zagubionych i skrzywdzonych przez los.

Mariusz Kamieniecki
drukuj