Wypominki – wyraz miłości dla dusz naszych bliskich

Przypadające dziś wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to czas na to, aby w szczególny sposób polecić dusze naszych bliskich zmarłych Bożemu Miłosierdziu. Jedną z form modlitw za nich jest modlitwa wypominkowa.

Oprócz Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego cały miesiąc listopad wiąże się z zadumą nad śmiercią i modlitwą za zmarłych. W parafiach odbywają się w tym czasie nabożeństwa różańcowe połączone z modlitwą wypominkową. Kapłan w trakcie nabożeństwa odczytuje imiona zmarłych, które wcześniej zostały umieszczone przez ich bliskich na specjalnych karteczkach.

Do modlitwy wypominkowej nawiązuje zarówno Pismo Święte, jak i Tradycja Kościoła. W Starym Testamencie, w Drugiej Księdze Machabejskiej jest opisane, jak to książę izraelski Juda złożył w świątyni ofiarę przebłagalną w za dusze swoich poległych żołnierzy, aby zostały im odpuszczone wszystkie grzechy. Według Tradycji modlitwa wypominkowa wiąże się z ostatnim uczynkiem co do duszy, opisanym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, którym jest modlitwa za żywych i umarłych.

Kościół w swojej Tradycji modli się za dusze tych, którzy zakończyli swoje ziemskie pielgrzymowanie. Wtedy, jedyną rzeczą, która jest im potrzebna to modlitwa o ich zbawienie. Jest to swoista relacja, która zachodzi pomiędzy dwoma Kościołami – Kościołem pielgrzymującym na ziemi, a Kościołem oczyszczającym się.

W Kościele starożytnym zmarłych obejmowano modlitwą poprzez wypisywanie ich imion na specjalnym dyptyku, który był głośno odczytywany przez biskupa podczas przygotowania darów, lub  w trakcie modlitwy eucharystycznej. Głośne odczytywanie imion ma wyrażać więź poszczególnych członków Kościoła, czyli świętych, pokutujących w czyśćcu i zmagających się z ziemskim życiem.

Dzisiejsze wypominki nawiązują do starożytnych dyptyków, lecz zamiast drewnianych tablic imiona zmarłych są wypisywane na karteczkach. Można powiedzieć, ze są one repliką księgi życia prowadzonej przez Boga w Niebie. Kościół, który szczególną troską otacza zmarłych, zachęca do zaangażowanie się w tą modlitwę całym sercem, aby mogli oni otrzymać dzięki żyjącym to, co jest celem i sensem istnienia każdego człowieka – życie wieczne.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl