Nagasaki: wystawa o chrystianizacji Japonii

Nagasaki, chłopiec z martwym bratem na plecach, ofiarą wojny

W Nagasaki można oglądać ekspozycję, która przedstawia historię wprowadzania chrześcijaństwa na terenach Japonii. Wystawa zawiera m.in. przedmioty, które służyły jako symbole chrześcijańskiego kultu, ale w taki sposób, by władze nie mogły ich rozpoznać.

Dwanaście miejsc związanych z prześladowaniami chrześcijan w Japonii od XVII do XIX wieku kandyduje do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie, od 1 kwietnia bieżącego roku, w głównym kościele Nagasaki – Ōura – znajduje się wystawa poświęcona historii chrześcijaństwa w Japonii. Ōura to pierwsza wybudowana chrześcijańska świątynia w tym kraju. Została wzniesiona na pamiątkę 26 męczenników japońskich, których ukrzyżowano w 1597 roku na wzgórzu Nishizaka, gdyż nie chcieli wyprzeć się wiary w Chrystusa.

Pierwszym misjonarzem, który dotarł do Kraju Kwitnącej Wiśni był jezuita, św. Franciszek Ksawery. Prześladowania tamtejszych chrześcijan nasiliły się szczególnie w okresie Edo, za szogunatu Tokugawa, gdy Japonia poddała się dobrowolnej izolacji od świata zewnętrznego. Wtedy chrześcijaństwo zostało zakazane. W dziesięć lat po zakończeniu „blokady” granic Japonii, pierwsi misjonarze, jacy dotarli na wyspy, spotkali mieszkańców, którzy od 300 lat praktykowali wiarę chrześcijańską w ukryciu. Formalnie zakaz wyznawania wiary w Chrystusa został zniesiony dopiero w roku 1873 pod naciskami państw zachodnich.

RIRM/vaticannews.va

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl