fot. arch.

Filipiny: Krew Jana Pawła II będzie wystawiona do publicznej adoracji


W sobotę i niedzielę w katedrze w Manili wierni będą mogli czcić relikwię krwi św. Jana Pawła II – podały filipińskie media. Relikwia jest darem księdza kardynała Stanisława Dziwisza dla archidiecezji Manili z okazji 60. rocznicy odnowienia katedry po wojnie.

„To nie jest zwyczajny eksponat muzealny. To jest obecność bardzo świętej osoby” – mówił w czwartek rektor katedry o. Reginald Malicdem cytowany przez dziennik „Philippine Daily Inquirer”.

Przypomniał, że Filipińczycy byli bliscy sercu polskiego papieża.

Według „Philippine Daily Inquirer”, fiolka przywieziona do Manili przez pracującą w Polsce filipińską zakonnicę jest jedną z siedmiu próbek krwi pobranych przez lekarzy od Jana Pawła II przed jego śmiercią na wypadek, gdyby konieczna była transfuzja. Inna fiolka z jego krwią znajduje się w parafii pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

Na konferencji prasowej o. Reginald Malicdem tłumaczył, że relikwie świętych pełnią istotną rolę w Kościele katolickim. Krew papieża „jest prawdziwym źródłem pocieszenia i pomocy, szczególnie dla tych, którzy cierpią na choroby fizyczne” – powiedział.

Wyjaśnił, że krew zachowała stan płynny dzięki środkom przeciwzakrzepowym zastosowanym, kiedy była pobierana. Fiolka znajduje się w mosiężnym relikwiarzu i jest chroniona szklaną osłoną. Zostanie wystawiona w sobotę w czasie porannej Mszy św. z udziałem ks. abp. Luisa Antonio Taglego i będzie dostępna dla wiernych do niedzieli.

Jan Paweł II odprawił mszę w katedrze w Manili w czasie wizyty na Filipinach w lutym 1981 roku. Dwa miesiące później nadał jej honorowy tytuł bazyliki mniejszej. W styczniu 1995 roku ponownie odwiedził Manilę z okazji Światowych Dni Młodzieży i spotkał się tam z około czterema milionami wiernych.

Po publicznej adoracji w ten weekend relikwia będzie wystawiana tylko przy specjalnych okazjach.

PAP/RIRM

drukuj