fot. flickr.com

Watykan: M. Abbas otworzył ambasadę Palestyny

Ojciec św. Franciszek przyjął w sobotę na audiencji prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Następnie Abbas otworzył ambasadę Palestyny przy Stolicy Apostolskiej i oświadczył, że „Watykan całkowicie uznał Palestynę jako niepodległe państwo”.

Kolejne w ostatnich latach spotkanie papieża Franciszka z Abbasem trwało ponad 20 minut. „To przyjemność gościć pana znowu”- powiedział papież, witając lidera Autonomii.

Jednym z tematów ich rozmowy było otwarcie ambasady Palestyny przy Stolicy Apostolskiej. Jej pracę Abbas zainaugurował zaraz po spotkaniu z Papieżem.

 „To jest znak, że papież kocha naród palestyński”– powiedział Mahmud Abbas.

Abbas, jak poinformowali dziennikarze obserwujący audiencję, podarował papieżowi Franciszkowi kamień pochodzący z Golgoty, ikony Jezusa oraz Świętej Rodziny, a także książkę o relacjach między Stolicą Apostolską a Palestyną i materiały na temat remontu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Jeden z Palestyńczyków towarzyszących Abbasowi dał Papieżowi koszulkę piłkarską w barwach Palestyny.

Siedziba ambasady Palestyny przy Stolicy Apostolskiej znajduje się w pobliżu placu Świętego Piotra.

Na konferencji prasowej w ambasadzie Abbas oświadczył: „Spotkałem Jego Świątobliwość. Watykan uznał całkowicie Palestynę jako niepodległe państwo”.

„Mam nadzieję, że inne kraje wezmą przykład ze Stolicy Apostolskiej” – stwierdził.

Palestyński przywódca komentując rozważane przez amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, oznajmił: „Jeśli taka będzie decyzja Trumpa, to nie pomoże ona pokojowi”.

„Mam nadzieję, że to się nie wydarzy” – dodał palestyński przywódca.

PAP/RIRM

drukuj