fot. flickr.com

USA zapowiadają ogłoszenie nowych inicjatyw podczas wizyty Pompeo w Polsce

Podczas wizyty w Polsce sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo ogłosimy nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie USA w rejonie Europy Środkowej – zapowiedział we wtorkowym komunikacie amerykański Departament Stanu.

„Tak, jak przez całe dziesięciolecia Stany Zjednoczone wspierały Polaków w ich walce o prawa polityczne, gospodarcze, religijne oraz inne prawa człowieka, tak i dzisiaj stoimy ramię w ramię jako sojusznicy” – zapewnił.

Zobowiązania USA wobec NATO i państw sojuszniczych są „trwałe i niezmienne”, a Polska zasługuje na szczególne wyróżnienie jako „mocny sojusznik w NATO” i kraj już wypełniający założenia inwestycyjne na obronę Sojuszu – wskazał Departament Stanu.

Przypomniał, że we wrześniu 2018 r. prezydent Donald Trump i prezydent Andrzej Duda podpisali Wspólną deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, „podkreślającą fakt, że USA i Polska będą nadal poszerzać opartą na priorytetach współpracę pogłębiającą relacje w zakresie bezpieczeństwa”.

„Będziemy traktować sojuszników, jak sojuszników i spodziewamy się, że będą oni wywiązywać się ze swoich zobowiązań sojuszniczych” – podkreślono w komunikacie.

„Wolne media, niezależne sądownictwo i silne społeczeństwo obywatelskie to trzy główne podwaliny zdrowej demokracji” – napisał Departament Stanu.

Zapowiedział, że podczas wizyty w Polsce Pompeo ogłosi nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w rejonie Europy Środkowej.

„W Europie Środkowej zwiększamy amerykańskie wsparcie w walce z korupcją, współpracujemy ze służbami porządkowymi i rozwijamy dziennikarstwo śledcze, by móc prześledzić związki między lokalną korupcją a rosyjskimi i chińskimi wpływami” – wyjaśniono.

Zapowiedziano też zwiększenie wsparcia dla niezależnych mediów lokalnych we wszystkich czterech krajach Wyszehradu, w których – jak pisze resort – Waszyngton kładzie nacisk na tworzenie nowych możliwości wymiany, podnosi umiejętności pracowników i poprawia praktyki biznesowe, aby w większym stopniu uniezależnić lokalne media od rządowych dotacji. Zapewniono też o chęci pogłębiania więzi kulturalnych między Polską a USA.

Stany Zjednoczone – jak podkreślono – opowiadają się za zasadą podziału władzy i niezależności sądowniczej.

Zwrócono też uwagę na aspekt gospodarczy.

„Polska jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek w Europie, a Stany Zjednoczone cenią sobie silne więzi handlowe i biznesowe z Polską. W 2018 r. obroty w handlu dwustronnym i usługach między Polską a USA osiągnęły ok. 19 mld dolarów” – wskazano.

Dodano, że Waszyngton prowadzi również rokowania na rzecz wzmocnienia więzi handlowych z Unią Europejską, „których Polska jako członek Unii Europejskiej może być beneficjentem”. Związki gospodarcze USA i UE są największe na świecie i stanowią 1 bilion dolarów w wymianie towarów i usług – poinformowano.

Podkreślono, że „Stany Zjednoczone popierają europejskich sojuszników w ich dążeniu do osiągnięcia niezależności energetycznej poprzez dokonywanie zakupów energii na sprawiedliwych zasadach rynkowych i tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo, że któryś z dostawców energii będzie wywierał polityczną presję”.

„Oba kraje zobowiązują się wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne poprzez zróżnicowanie dostaw dla Polski i w szerszej perspektywie dla Europy jako całości. Podobnie jak Polska, Stany Zjednoczone przeciwstawiają się realizacji projektu rurociągu Nord Stream 2” – zapewniono.

W dokumencie złożono też Polsce gratulacje w związku z „imponującymi dokonaniami na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw energii, w tym inwestycji w infrastrukturę, jaką jest terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w północno-zachodniej Polsce, gdzie pierwsza dostawa amerykańskiego gazu miała miejsce w czerwcu 2017 r.”.

Zwrócono też uwagę na potencjał „jeszcze większej współpracy energetycznej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie źródeł odnawialnych i energetyce jądrowej”.

Mike Pompeo od 11 lutego podróżuje po Europie. W poniedziałek złożył wizytę Budapeszcie, we wtorek jest w Bratysławie, w Warszawie w środę i czwartek weźmie udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, a następnie uda się do Brukseli i Reykjaviku.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl